22. 5. 2019

Funkční model Brněnské přehrady doplnil výstavu na hradě Veveří

Povodí Moravy, s.p. rozšířilo výstavu na hradě Veveří o funkční model Brněnské přehrady. Podle mluvčí podniku Veroniky Hrdé v něm během dne cirkuluje 250 litrů vody, která znázorňuje svou cestu přes tabulové uzávěry na hrázi až do stylizovaného vývaru.

Tento model vodního díla mohou návštěvníci hradu Veveří vidět do konce letošního října v rámci probíhající výstavy Příběh Brněnské přehrady. Zcela nové prezentační dílo v měřítku 1:50 vytvořili experti z Laboratoře vodohospodářského výzkumu Ústavu vodních staveb Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně pod vedením Michala Žoužely.

„Jedná se o takzvaný výsekový model stávající betonové gravitační hráze, respektive tří jejich přelivných polí, která jsou hrazena tabulovými uzávěry,“vysvětlil ředitel závodu Dyje (Povodí Moravy) Jan Moronga. Nechybí zde ani spodní výpusť a vývar s rozražeči, který slouží pro tlumení kinetické energie přes hráz přepadající vody.

Vlastní model nainstalovali jeho tvůrci na nosnou ocelovou konstrukci, která tvoří současně i dolní zásobní nádrž vody s objemem 250 litrů. V nejnižšíčásti této nádrže je ponorné odstředivé čerpadlo s kapacitou pět litrů za vteřinu, které dopravuje vodu do prostoru před model hráze. „Pro zachování trvalé funkční způsobilosti modelu jsou omočené povrchy provedeny z voděodolného plastu v podobné barvě, jakou má betonový povrch,“ doplnil Žoužela.

Součástí modelu je rovněž budova horní a dolní strojovny spodní výpusti, mostní konstrukce hráze i portálový jeřáb pro ovládání hrazení. Na mostní konstrukci je i model nákladního automobilu s hydraulickou rukou. Délka modelu je 1,5 metru, šířka 0,7 metru a výška 1,5 metru.

Výstava na hradě Veveří běží od letošního 1. června a přibližuje historii i současnost jednoho z nejnavštěvovanějších brněnských míst. Expozice tvoří komiksy od kreslíře Jana Duchoně (grafik týdeníku Sedmička) na téma současného čištění nádrže a příběhu hrázného Františka Šikuly, který zachránil hráz před zničením nacisty na sklonku druhé světové války. Jsou zde i unikátní historické fotografie ze stavby vodního díla a podrobná kreslená mapa povodí Moravy.

Výstava v prostorách bývaléčerné kuchyně hradu Veveří (naproti pokladny) je přístupná v rámci otevírací doby celé památky denně mimo pondělí a potrvá až do 31. října 2011.

Naše voda

 

1.7.2011 15.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2