4. 6. 2020

Fuksa jednal v Kladně o projektech na čističky odpadních vod

Kladno – Ministr zemědělství Ivan Fuksa se na kladenské radnici sešel se starosty okolních obcí. Tématem jednání byla zejména problematika žádání o evropské dotace na výstavbu čističek odpadních vod, vodovodů a kanalizací, ale i další otázky rozvoje a udržitelnosti venkova.

Organizátor setkání, kladenský primátor Dan Jiránek, se přimlouval za sjednocení a zjednodušení podmínek pro poskytování dotací obcím. Ministr uvedl, že chce oživit dotační titul, který by obcím hradil náklady na vyhotovení projektu. Zhruba dvacet starostů z kladenských obcí vyslechlo informace o stavu vyjednávání s Evropskou unií ohledně nového programovacího období, které bude po roce 2013, tedy zejména jaká se chystají pravidla a jaké se uvažují objemy celkových peněz pro ČR pro Program rozvoje venkova. Ministr Fuksa dále zmínil nutnost propojení venkova a zemědělství, ale také potřebu diverzifikace aktivit zemědělců, kdy sami svou produkci prodávají nebo poskytují další služby, které mohou napomoci k zabránění vylidňování venkova. Dotkl se ovšem také třecích ploch mezi zemědělci a obcemi, kdy např. díky nedodržování pravidel správné zemědělské praxe dochází k vyplavování ornice z polí na obecní komunikace a chodníky.

Starostové se pak zajímali zejména o dotace na čističky odpadních vod, vodovody a rekonstrukce kanalizací. Aktuálně je na ministerstvu zemědělství podáno 15 žádostí z Kladenska za zhruba půl miliardy korun. Nicméně všichni přítomní se shodli, že vypracovávání žádostí o evropské dotace je příliš složité. Existuje také příliš mnoho zdrojů odkud žádat a s tím také odlišných parametrů, které je třeba splňovat. Orientace v množství dotačních titulů a odlišných pravidel činí starostům, z nichž jsou mnozí pro své funkce neuvolněni, a tedy chodí běžně do zaměstnání, značné problémy. „Jedním ze zásadních kritérií je např. počet obyvatel žijících v obci. Pro některé dotační programy je to 500, pro jiné zas 2000,“ řekl kladenský primátor Dan Jiránek, na jehož pozvání ministr za starosty přijel. Studium složitých evropských nařízení není zrovna jednoduché a poradenské firmy, které nabízejí zprostředkování EU dotací, jsou drahé a ne vždy efektivní.

Malé obce, které mají malé rozpočty, vydají peníze na projekty, které jsou pak třeba neúspěšné a obcím pak zbytečně vynaložené finance chybějí. „Proto bychom chtěli oživit projekt, který byl dříve na ministerstvu pro místní rozvoj, že by obce mohly dostávat dotace z ministerstva zemědělství na vyhotovení projektové dokumentace,“ řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa, který se rád seznámil s konkrétními problémy starostů při vyřizování žádostí o dotace a nastínil, že by se podobná setkání mohla stát pravidlem.

Zdroj: www.mestokladno.cz

17.3.2011 12.23, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5