16.9.2024 14.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Frýdlantské vodárenské se podařilo v noci pustit úpravnu a doplnit zásoby
Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS) se v noci na dnešek podařilo znovu spustit úpravnu vody v Bílém Potoce na Liberecku a doplnit zásoby pitné vody ve vodojemu. Zásoby by měly vydržet do středy, řekl dnes ČTK ředitel Petr Olyšar.
Kvůli záplavám musela společnost úpravnu odstavit. V sobotu proto vyzvala obyvatele sedmi obcí, které zásobuje, aby omezili spotřebu pitné vody a používali ji jen na pití a vaření. Zdrojem vody pro úpravnu je Smědá. Při povodních se ale kvalita vody výrazně zhoršuje, a je podle Olyšara na pitnou neupravitelná. Díky tomu, že v noci v Jizerských horách prakticky nepršelo, mohli úpravnu znovu zapnout a zásoby doplnit. „Teď ráno se to zase trochu zhoršilo, tak jsme to zase vypnuli, ale vodojem jsme si doplnili, tak jsme v podstatě v běžném provozu,“ doplnil Olyšar. Zda velká voda nějak poškodila vtokové části zatím není vidět. „I když je voda v normálu, je jí hodně a není to vidět,“ dodal.
Kvalita vody ve Smědé byla podle Olyšara po celou dobu povodní špatná. Řeka kulminovala v neděli před polednem, kdy hladina vystoupala na 145 centimetrů a korytem se valilo přes 44 metrů krychlových vody za sekundu. Minulý čtvrtek bylo v řece jen asi 12 centimetrů vody. „Teď už jsme ale z nejhoršího venku, nehrozí žádné výpadky v zásobování pitnou vodou. A pokud ten vývoj bude tak, jak se předpokládá, tak odpoledne zrušíme rezervace cisteren, které máme v Liberci a Mladé Boleslavi,“ dodal Olyšar.
Úpravna pitné vody v Bílém Potoce je jedním z hlavních zdrojů pitné vody ve Frýdlantském výběžku. V regionu, kde žije zhruba 24.000 lidí, je ještě druhá úpravna ve Frýdlantu. Do modernizace zařízení v Bílém Potoce investovala Frýdlantská vodárenská v minulých letech 215 milionů korun, 126 milionů získala z Operačního programu Životní prostředí, dalších 30 milionů přidal Liberecký kraj. Do zkušebního provozu byla spuštěna na začátku roku 2019.
Pro modernizaci úpravny se firma rozhodla mimo jiné i kvůli tomu, že původní zařízení nebylo schopno při silnějších deštích zakalenou vodu vyčistit a zajistit kvalitní pitnou vodu. Na současné znečištění vody ale ani zmodernizovaná technologie nestačí, a proto bylo nutné úpravnu odstavit. Podobně musela být úpravna odstavena při povodni v červnu 2020, na zařízení tehdy velká voda nechala škody za půl milionu korun.
ČTK, ilustrační foto Naše voda
16.9.2024 14.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Aktuality
Česko a Polsko chtějí nastavit ještě přímější komunikaci při živelních pohromách
Akt. 9.10.2024 15.05Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Nový web odhaluje životní osudy ohrožených ptáků v reálném čase
Akt. 9.10.2024 11.24Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě