22. 7. 2019

7.2.2019 7.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Fotoreportáž: Suvenýry zabavené při dovozech do Česka

Jak už portál Naše voda informoval, v současné době probíhá v Muzeu Policie v Praze výstava „Příroda na prodej“, což jsou předměty zabavené celníky při nelegálním obchodu se zvířaty a chráněnými živočichy CITES.

Některé z exemplářů představuje i krátká fotoreportáž našeho portálu.

SUVENÝRY ZABAVENÉ PŘI DOVOZECH DO ČRSUVENÝRY ZABAVENÉ PŘI DOVOZECH DO ČR
Autor: Nina Havlová

Součástí výstavy je kromě exponátů také osvěta ohledně praktik nelegálních obchodů s chráněnými živočichy CITES a příklady produktů z těchto zvířat. K vidění je tak například simulace guláše z tygra, který se má údajně vařit sedm dní a sedm nocí. Nejen tygři či  nosorožc (jejich rohy), ale i celá řada dalších živočichů je přitom zákonem o CITES chráněna, takže turisté dovážející si různé suvenýry ze zahraničí riskují vysoké pokuty. Podle ředitele České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Erika Geusse je právě porušování zákona z nevědomosti velmi časté. „Neznalost zákona ale neomlouvá,“ zdůrazňuje Geuss. Lidé by tak měli vědět, že porušení zákona o CITES nepředstavuje ani účet potvrzující, že exponát byl legitimně zakoupen například na místních tržištích. Mezi suvenýry, které je zakázáno dovážet, patří podle Geusse například veškeré schránky mrtvých korálů, což je poměrně běžná praxe.

Turisté riskují pokuty i za dovoz obecně oblíbených mušliček z mořského pobřeží, a to i v samotné zemi, odkud takové suvenýry pochází. Zákaz sice neuplatňují všechny země, pro naše turisty je ale důležité, že jedním z takových států je Chorvatsko. Jinak je ale na jednotném trhu EU převoz mušliček obecně tolerován.

Naprostému zákazu dovozu podléhajíc organismy v kategorii CITES I, kam patří 669 druhů zvířat a 334 druhů rostlin, regulaci obchodu, kdy je třeba mít příslušná povolení, se pak týká seznam CITES II (4 952 druhů zvířat a 29 644 druhů rostlin). Konkrétní seznam druhů a podmínky k možnému dovozu lze nalézt na stránkách ČIŽP nebo Celní správy.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

7.2.2019 7.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4