10. 7. 2020

Fotoreportáž: Handicapovaní rybáři mají nová stanoviště na Lipně

Státní podnik Povodí Vltavy spolu s představiteli Jihočeského územního svazu Českého rybářského svazu (ČRS) dnes veřejně prezentovali projekt „Rybaření na Lipně bez bariér“. Cílem projektu je zlepšit podmínky pro handicapované rybáře v lokalitách kolem Lipna. Foto – klikni zde!

Samotný projekt s názvem „Rybaření na Lipně bez bariér“ vznikl loni na základě požadavku ze strany hendikepovaných rybářů. Ve spolupráci s Povodím Vltavy a starostů obcí bylo následně vytipováno přibližně 15 vhodných míst. Na podzim pak došlo k terénním úpravám na prvních třech místech, u pláže na Přední Výtoni, kousek od hráze nádrže na pravém břehu a dále poblíž zimního přístavu v Lipně nad Vltavou. Stanoviště pro handicapované rybáře musí splňovat několik požadavků. Jednak musí být poblíž vody vhodné parkoviště, dále musí vést k vodě zpevněná cesta o mírném sklonu, místo samotné musí být vodorovné a musí být na něm možnost bezpečného parkování vozíku. Místo je pak označeno pomocí speciálních značek.

Podle hospodáře jihočeské organizace ČRS Milana Hladíka se rybáři inspirovali při budování stanovišť od svých kolegů z místní organizace ČRS při rehabilitačním centru v Kladrubech (http://handicap-rybari.cz), kteří se rybařením hendikepovaných zabývají dlouhodobě. „Pro lidi, kteří prodělají nějaké vážné zranění a kterým se převrátí život na ruby, může být právě sportovní rybolov a dokonce i rybářské závody novým smyslem života, tak proč jim v tom nepomoci. Jsme rádi, že nám v naší aktivitě vyšli kolegové z Povodí Vltavy a také starostové lipenských obcí vstříc, bez jejich pomoci by ji nebylo možné realizovat. Na místech mohou chytat všichni, ale v momentě, že přijede hendikepovaný rybář, měli by mu ostatní místo uvolnit. Zatím to není řešeno legislativně ani v rybářském řádu, ale spoléháme na lidskou slušnost,“ apeluje Hladík.

„Náš podnik vybudoval dosavadní tři místa pro hendikepované rybáře vlastními silami, na základě úzké spolupráce s Jihočeským územním svazem ČRS. Předpokládáme, že do konce letošního roku uděláme ještě jedno místo, v lokalitě poblíž kempu Modřín a Loděnice Lipno. Pevně věřím, že vybudování míst pro hendikepované rybáře umožní rybolov mnoha našim hendikepovaným spoluobčanům a napomůže jim realizovat to, co dosud s ohledem na složitost přístupů k vodě nemohli,“ uvedl dnes generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Po vyhodnocení projektu na Lipně zváží podle Kubaly Povodí Vltavy vytvoření podobných stanovišť i na jiných nádržích ve své správě.

Hendikepovaní rybáři jsou podle jednoho ze svých představitelů Martina Kováře podporováni na úrovni Rady ČRS, organizují se pro ně i soutěže, dokonce mistrovství světa. „Já jezdím na Lipno léta a jsem rád, že i zde vznikají vhodná místa pro náš rybolov. Tři místa, která jsou již realizována v okolí hráze Lipno, jsou dobře postavená a zároveň jsou i na velmi rybářsky atraktivních místech, kde se mělčina lomí do hloubky, takže budou určitě využívána, jak k lovu kaprovitých ryb, tak i třeba k lovu dravců,“ podotýká Kovář.

ČRS a Moravský rybářský svaz sdružují zhruba 300 000 rybářů. I když přesné číslo není k dispozici, tvoří z tohoto počtu handicapovaní rybáři řádově stovky členů.

Naše voda, foto, fotoreportáž a videoreportáž Naše voda – Nina Havlová

 

4.7.2016 17.41, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2