25. 5. 2020

Fotograf Ondřej Pelánek získal nejprestižnější fotografický titul Wildlife Photographer of the Year 2015

Umístění v celosvětové fotografické soutěži Wildlife Photographer of the Year je snem všech fotografů přírody. Jak přitom informoval ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek, letos se stal vítězem český fotograf Ondřej Pelánek.

Ten se stal absolutním vítězem a držitelem titulu Wildlife Photographer of the Year 2015 pro fotografy do 18 let. Výsledky letošního kola soutěže zveřejnilo britské Národní muzeum. Ondřej Pelánek zvítězil s fotografií bojujících jespáků pořízenou na poloostrově Varanger v severním Norsku. „Bojující jespáky jsme pozorovali daleko za polárním kruhem,“ říká Ondřej. „Vítězný snímek jsem zachytil téměř o půlnoci, když už cestou a polárním dnem znavený táta spal.“

Ve zdejší tundře se jespáci shromažďují na tradičních tokaništích, kde se páří. Před tím ale samci svádějí souboje, doprovázené typickými poskoky, máváním křídel a načepýřením peří na krku do charakteristického límce. Zachytit je uprostřed této nevšední podívané na dokonalém snímku je snem nejednoho fotografa, a tak je opravdu výjimečným úspěchem, že se to Ondřejovi podařilo v již tak mladém věku.

Mezi českými fotografy není jméno Pelánek neznámé. Ondřej i jeho otec Martin jsou respektovanými fotografy, patří mezi kmenové fotografy České společnosti ornitologické a s jejich snímky se setkáváme na stránkách řady přírodovědných magazínů. Prohlédnout si je můžeme i na webové stránce www.phototrip.cz. Vítězství v prestižní soutěži je pokračováním Ondřejovy úspěšné cesty fotografickými vodami. Loni zvítězil v soutěži ČSO ČÁPI 2014 (cap.birdlife.cz/ctete-o-capech/capi-fotosoutez-ma-viteze) a jeho fotografie papuchalka zdobí i titulní stranu Evropského červeného seznamu ptáků (European Red List of Birds www.birdlife.org/sites/default/files/attachments/RedList%20-%20BirdLife%20publication%20WEB.pdf).

The Wildlife Photographer of the Year je nejdůležitější a nejdéle probíhající soutěží pro fotografy přírody z celého světa. Pořádá ji Natural History Museum v Londýně a BBC Worldwide a jejím účelem je představit nejúžasnější záběry přírodního bohatství naší planety. Odborná porota každoročně vybírá vítěze ve dvou kategoriích – pro dospělé a pro fotografy mladší 17 let. Vítězné fotografie letošního 51. ročníku mohou návštěvníci shlédnout od 16. října v londýnském přírodovědném muzeu. Po skončení výstavy v dubnu budou fotografie putovat po dalších 60 destinacích po celém světě.

Přímý odkaz na stránku s vítěznou fotografií: http://www.nhm.ac.uk/visit/wpy/gallery/2015/index.html

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (ptáci při výlovu Rožmberka 2015)

 

18.10.2015 13.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31