19. 9. 2020

Filmy s „vodní tématikou“ na festivalu zemědělských filmů – II

Jak již jsme vás na portálu Naše voda informovali, ve dnech 17. až 21. října proběhne na České zemědělské univerzitě v Praze první ročník mezinárodního soutěžního festivalu dokumentárních filmů s tematikou přírodních a zemědělských věd a trvale udržitelného rozvoje.

Ve spektru zhruba 150 filmů tvoří významnou část filmy zaměřené na vodu či nakládání s ní. Zájemcům o ně přinášíme druhou část stručných anotací o obsahu jednotlivých snímků.

4. Greenland in Change – The new treasure island (Proměny Grónska – Nový ostrov pokladů) – německy, 31 minut, Germany

Umíte si představit Grónsko bez ledovců, s loukami a lesy kolem polárního kruhu? Dnešní globální změny mohou vést až k k tomu, že Inuité budou v chráněných zátokách pěstovat salát, rajčata a jahody. Mnohem slibnější zdroje však leží pod ledem a na dně oceánu – uhlí, železná ruda, nafta, vzácné kovy. Bude to znamenat prosperitu pro všechny obyvatele Grónska? Průmyslové koncerny se už na tyto zdroje chystají. Povolit, či zakázat, toť dnešní otázka.

5. Muž, který zkrotil vodu – česky, 26 minut, ČR

Miroslav Cink vynalezl v době normalizace nový typ turbíny. Podobně jako se děti učí o Kaplanově či Peltonově turbíně, měly by se učit i o Cinkově,neboť jeho typ zařízení je rozšířen po celém světě -používá se v malých elektrárnách v Jižní Americe, Tibetu , USA, Indii nebo na Balkáně.

6. Biebrza – česky, 15 minut, ČR

S vysokoškolskými učiteli z katedry biologie PřF OU v Ostravě navštívíme polskou Biebrzu. Na jejich cestách mokřady kolem nezkrocené rovinné řeky Biebrzy a borovými lesy na písčitých dunách se setkáme s jeřáby popelavými, rybáky, tokajícími jespáky bojovnými, ale také s vlkem a losem evropským, za kterým jsme na Biebrzu jeli především.

7. Port – Malé vodní elektrárny –česky, 28 minut, ČR

Energii potoků a řek využívá člověk od nepaměti. Touha využít vodní síly vedla postupně k budování malých elektráren. Technické stavby v krajině se s přibývajícími lety staly nejen její harmonickou součástí, ale i kulturním dědictvím. Tyto unikátní objekty však nezůstaly skanzenem, ale funkčními technologickými jednotkami, fungujícími od svého vzniku na začátku minulého století. Novější vodní elektrárny dokazují, že jejich princip je nadčasový.

Naše voda

 

 

13.9.2011 8.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4