18. 7. 2019

Filmy s „vodní tématikou“ na festivalu zemědělských filmů – IV

Jak již jsme vás na portálu Naše voda informovali, ve dnech 17. až 21. října proběhne na České zemědělské univerzitě v Praze první ročník mezinárodního soutěžního festivalu dokumentárních filmů s tematikou přírodních a zemědělských věd a trvale udržitelného rozvoje.

Ve spektru zhruba 150 filmů tvoří významnou část filmy zaměřené na vodu či nakládání s ní. Zájemcům o ně přinášíme čtvrtou a závěrečnou část stručných anotací o obsahu jednotlivých snímků.

12. Surviving the Tsunami (Přežít tsunami) – anglicky, 58 minut, Japonsko

Zemětřesení devátého stupně,které zasáhlo sever Japonska 11. března 2011, bylo nejhorším zaznamenaným v historii země. Vzedmulo vlnu tsunami zcela neočekávaných rozměrů. V některých oblastech vlna dosahovala výše 39 metrů a rozlila se 6 kilometrů do vnitrozemí. Čím byla tak obří tsunami způsobena? Jak se přeživším podařilo uniknout? Dokumentární film je poučením o nezbytných opatřeních, které je třeba vykonat pro záchranu životů v tak extrémní situaci.

13. Sand, Wind,Water (Písek, vítr a voda) – anglicky, 27 minut, Nizozemí

Návrat mokrých dun do údolí Meyendel. Duny nedaleko města Haagu v Nizozemsku obsahovaly do roku 1874 mnoho vzácných druhů rostlin. Potom město Haag začalo využívat podzemní vody pro obyvatelstvo do takové míry, že vyschla údolí. Kolem roku 1950 Společnost pro vodu z dun vytvořila infiltrační jezírka v dunách, aby bylo dostatek pitné vody pro město a okolí. Úroveň vody pod dunami zase stoupla. Avšak říční voda obsahovala velké množství hnojiv, což mělo za následek divoký růst keřů a tráv v neprospěch vzácnějších druhů rostlin.

14. Ebb and Flow (Odliv a příliv) -mandarin Chinese, 59 minut, Taiwan

Odliv a příliv tančí v odvěkém rituálu mezi Sluncem a Měsícem. Přílivové rozhraní mezi oceánem a thaivanskou oblastí Changhua prochází velkými proměnami. V tomto velkém přírodním představení  však přicházejí hrát svou roli i místní lidé.

15. Teach them how to Fish (Naučte je chytat ryby) – česky, 58 minut, ČR

Snímek diváky zavede na řadu míst na území Keni, Ugandy a Etiopie, kde se realizuje projekt “Bomosa” financovaný Evropskou unií, jehož cílem je pomoci jednotlivým vesnickým komunitám v zakládání rybníků a následném chovu ryb. Dozvíme se nejen to, jak je projekt v jednotlivých vesnicích přijímán a s jakými obtížemi se potýká, ale seznámíme se také se širšími souvislostmi a vzájemným prolínáním ekologických, ekonomických a sociálních problémů současné Afriky.

Naše voda

 

16.9.2011 8.49, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4