6. 4. 2020

Festival otevřených sklepů v Mutěnicích nabídne 300 vzorků vín

Hlavní vinařská sezóna letošního roku vyvrcholí 16. a 17. listopadu 2013 Festivalem otevřených sklepů, který tentokrát nese podtitul Svatý Martin na Mutěnicku. Informoval o tom manažer Festivalu otevřených sklepů Martin Gillár.

Dvoudenní vinařský svátek představí v Mutěnicích, Dubňanech, Svatobořicích-Mistříně, Hovoranech a Šardicích celkem 30 vinařů přímo v jejich sklepech a návštěvníkům nabídne 300 vzorků vín, včetně vín mladých. „Od roku 2009 jsme s festivalem procestovali celou jižní Moravu, toto bude jeho čtrnáctý díl. Na Mutěnicku se ale festival představí vůbec poprvé ve své pětileté historii,“ říká Juraj Flamik z Nadace Partnerství, která festival organizuje.

Během uplynulých let se festival stal jednou z nejvyhledávanějších vinařských akcí. „Hlavní lákadla? Genius loci sklepních uliček, osobní seznámení s vinaři a pestrá nabídka vín,“ vyjmenovává Flamik. To jsou podle něj hlavní důvody, proč festival láká pravidelně téměř 2000 návštěvníků z celé České republiky. Počet návštěvníků je organizátory nastaven tak, aby se z festivalu nestala akce masového charakteru a aby měli návštěvníci možnost osobního kontaktu s vinařem a prostor pro klidnou degustaci. „Slogan festivalu totiž zní Vinaři a jejich vína, důvěrně a zblízka, a přesně to také návštěvníkům nabízíme,“ vysvětluje Flamik s tím, že dokonalý servis je zajištěn i díky autobusové dopravě, která bude návštěvníky vozit mezi obcemi.

Svatomartinský Festival otevřených sklepů nabídne přehlídku 30 vinařů, mezi kterými lze najít taková jména jako je Vinařství Dufek, Neoklas, LIVI Dubňany, ale i malé vinaře. „Ti jsou často kořením našich festivalů, protože jejich vína většinou nemůžete ochutnat nikde jinde než právě v jejich sklepech.“ Největší vinařská nabídka bude v Mutěnicích, kde návštěvníky přivítá celkem 11 vinařů, v Hovoranech jich bude 7, v Dubňanech a Šardicích po 4 a ve Svatobořicích-Mistříně 3. Vinaři nabídnou to nejlepší ze svých sklepů včetně mladých vín i těch se známkou Svatomartnské. „Uvidíme, kolik vzorků Svatomartinského nakonec vinaři nabídnou. Všechno se letos sklízí později, někteří vinaři si o známku Svatomartinského vína nestihnou požádat, ale mláda vína určitě budou a možná i Zweigeltrebe Rose, které je letos nově mezi Svatomartinská vína zařazeno,“ říká ředitel festivalu Juraj Flamik.

Neoddělitelnou součástí festivalu je i jeho doprovodný program. Již v pátek 15. listopadu je na programu tradiční předfestivalový banket – tentokrát v Restauraci u Chytilů, který bude plný tradičních pokrmů. „Je to prostě Slovácko jak vyšité, žádné načančané delikatesy, všechno jak se patří po moravsky. Na návštěvníky tak čeká tradiční pečená husa a zabijačkové speciality,“ popisuje Juraj Flamik. Folklór bude přítomný nejen v typických moravských jídlech, ale i v muzice. Navíc si návštěvníci mohou užít hody ve Svatobořicích-Mistříně, které se konají zároveň s festivalem.

Svatomartinský festival začíná v sobotu 16. listopadu, sklepy se otevřou od 10.00 do 21.00. V neděli pak pokračuje od 10.00 do 15.00. V ceně vstupenky mají návštěvníci vstup do všech sklepů, degustaci festivalových vzorků, autobusovou dopravu mezi obcemi, startovní balíček s festivalovou taškou, tištěným průvodcem a dárky od partnerů a kupony na nákup lahvovaného vína u festivalových vinařů v hodnotě 200 Kč.

Informace o kulturním programu, možnostech výhodného ubytování a festivalové kyvadlové dopravě jsou k dispozici na www.otevrenesklepy.cz.

Naše voda, foto Naše voda

17.10.2013 10.15, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3