3.8.2023 10.38, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Fervo Energy přináší průlom v geotermální energetice
Dnešní geotermální elektrárny spoléhají na vertikální vrty, které musejí dosáhnout do potřebné hloubky. Technologie Fervo Energy rafinovaně využívá horizontální vrty, které získávají teplo systémem prasklin v hornině.
Pod našima nohama se nachází téměř nevyčerpatelný zdroj energie. Teplo z nitra Země může vyrábět čistou elektřinu nepřetržitě, bez ohledu na rozmary počasí a podobné nepříjemné komplikace. V zásadě stačí dostat vodu do vrstev s vysokou teplotou a pak přivést zpátky páru, která roztočí turbíny. Není to ale zase tak jednoduché. Na planetě je jenom několik oblastí, kde se podzemní teplo natolik blízko povrchu a také rozvodné síti, že je ekonomicky využitelné. Island nebo Nový Zéland mají štěstí, ale jinde je to horší. Výsledkem je, že geotermální energie představuje asi jen 1 procento obnovitelné energie, která se dnes na Zemi vyrábí.
Technologie společnosti Fervo Energy má ambice stát se pro geotermální energetiku tím, čím je pro ropný průmysl těžba ropných břidlic frakováním. Chtějí radikálně zlepšit dostupnost geotermálních zdrojů a získat energii tam, kde to bylo donedávna příliš drahé. Běžné geotermální elektrárny se spoléhají na vysoce propustné a popraskané horniny, které je možné navrtat, napustit vodou a poté získat horkou páru. Ne vždy se ale podaří vytvořit dostatečně mohutný proud páry. Technologie Fervo namísto vertikálních vrtů využívá dlouhé horizontální vrty a rozsáhlé oblasti prasklin s mnohem spolehlivějšími výsledky.
Fervo už mají za sebou pilotní komerční Project Red v Nevadě. Jde o první geotermální projekt s horizontálními vrty. V tomto případě dosahují délky cca 990 metrů. Během 30dní trvajícího testu dosáhli rychlosti proudění 63 litrů za sekundu, při teplotách až 191 °C, přičemž generovali 3,4 MW. To je energie dostačující pro 500 amerických domácností.
Zdroj, plné znění, doprovodná fota a video na: https://www.osel.cz/12988-fervo-energy-prinasi-prulom-v-geotermalni-energetice.html, ilustrační foto pixabay
3.8.2023 10.38, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Aktuality
Česko a Polsko chtějí nastavit ještě přímější komunikaci při živelních pohromách
Akt. 9.10.2024 15.05Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Nový web odhaluje životní osudy ohrožených ptáků v reálném čase
Akt. 9.10.2024 11.24Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě