21. 7. 2019

Fata Morgana v Botanické zahradě uzavřena, prasklo sklo v expozici tropických jezer

Jezírka o objemu 220 kubíků hostící desítky druhů ryb v mnoha tisících exemplářích a vzácnou sladkovodní květenu v pražské botanické zahradě – Fatě Morganě jsou bez vody. Informovala o tom dnes mluvčí Botanické zahrady Marcela Uhlíková.

I díky objemu jezírek nebylo dosud možné jejich vypouštění, voda byla pouze průběžně obměňována a zaměstnanci botanické zahrady vyškoleni v potápění jezírka průběžně čistili. Minulý týden se ale objevila prasklina v jednom z téměř pěti centimetrů silných lepených skel, které odděluje ve štole masu vody od návštěvnického okruhu.

Po devíti letech od napuštění tak muselo být jezírko úplně vypuštěno, ryby odchytány a přemístěny do desítek akvárií a nádob všech tvarů. Křehkolisté vodní rostliny byly opatrně vyndány a provizorně umístěny ve skleníku. Jezírko nyní bude důkladně vyčištěno od kalů, vyměněn písek na dně a bude v něm nainstalováno scénické podvodní osvětlení. Výměna skla tak nastartuje rozsáhlou přeměnu této části atraktivního skleníku Fata Morgana. Při večerních prohlídkách budou moci návštěvníci obdivovat podvodní život díky zajímavě řešenému scénickému osvětlení, které do této doby ve skleníku chybělo.

Proměnu dozná i podzemní chodba, jíž návštěvníci prochází ze sukulentní do nížinné části skleníku. Dnešní strohá betonová chodba je spoře osvětlená nevzhlednými svítidly, která se hodí spíše do továrny, a vyzdobená množstvím podivných kabelů táhnoucích se po povrchu betonu. „Díky havárii bude možně štolu upravit, a já osobně si tak splním velký sen,“ říká Věra Bidlová z botanické zahrady:„Prostředí bude výtvarně řešeno tak, aby návštěvníci měli iluzi, že prochází přímo pod hladinou. Proměny dozná i informační systém, stane se přehlednějším a bude mít vysokou vypovídací hodnotu.“

Skleník se pro veřejnost otevře již o prázdninách, po výměněs kla, kdy bude jezírko opět napuštěno a obydleno svými rostlinnými a živočišnými nájemníky. Osvětlení jezírek a výtvarné řešení štoly si návštěvníci vychutnají od 13. listopadu, kdy bude ve večerních hodinách slavnostně představeno a předáno do užívání. Budoucí podobu po rekonstrukci přibližuje ilustrační fotografie.

Protože statik kolem poškozené stěny nedoporučil pohyb návštěvníků, Botanická zahrada skleník Fata Morgana po dobu opravy pro veřejnost uzavřela. Prozatím je doba konce uzavírky tropické expozice stanovena na 16. červenec 2012.

Naše voda

 

2.7.2012 15.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4