30. 5. 2020

21.6.2018 7.48, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Extrémní sucho přetrvává na východě Čech i po nedávných deštích

Extrémní sucho, na které hydrologové upozornili v polovině května, přetrvává zejména na některých místech Česka i nadále. Nejsušší oblastí jsou východní Čechy a povodí horního toku Labe, nepříznivá situace zůstává i na jižní Moravě. Stav silného nebo mimořádného sucha zaznamenali odborníci v první půli června na 63 procentech sledovaných vrtů.

ČTK to řekl Jan Daňhelka, náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pro hydrologii.

“V polovině května a na začátku června jsme naměřili na řadě profilů řek nejnižší stavy pro toto období,” řekl Daňhelka. Platí to zejména o profilech na Sázavě, Litavce, Lužické Nise, Lužnici, Nežárce, Labi, Bečvě, Svratce a Moravě. Intenzivní srážky během tohoto týdne přinesly zlepšení zejména na jihu a západě Čech a také na severovýchodní Moravě a ve Slezsku. Naopak východním Čechám se vyhnuly, podobně jako jižní Moravě.

Hydrologové sledují situaci i vzhledem k předchozím rokům. Po suchu v roce 2015, které postihlo celé území ČR, pokračoval nedostatek srážek v následujícím roce právě ve východních Čechách a o rok později byl nejzávažnější na jihu Moravy. “Například na východě Čech od roku 2014 napršelo o 623 mm vody méně, než by bylo obvyklé, chybí tak téměř jeden celý rok srážek,” uvedli hydrologové již na konci května.

Nedávné silné deště, zejména ten středeční, se dosud neprojevily na stavech podzemních vod. Výrazně pod normálem jsou východní Čechy a také Českomoravská vrchovina. Podle Daňhelky by případné zlepšení mohlo být patrné až v měřeních příští týden. “To je to, co si pamatujeme z dětství, že někdy propršel celý den a i v létě bylo poměrně chladno. Už velmi dlouho jsme něco takového nezažili,” řekl hydrolog. Další vývoj sucha záleží na tom, zda podobné intenzivní srážky budou pokračovat i v dalším týdnu. Naopak přeháňky a bouřkové srážky, kdy spadne větší množství vody v krátké čase, nemají šanci dlouhodobý deficit vyrovnat. Neproniknou totiž dostatečně hluboko do půdy a nezvýší stav podzemních vod, takže hladiny řek po nich opět rychle klesnou.

Na současném nízkém stavu povrchových i podzemních vod se podílí i mírná zima, kdy v nižších a středních polohách napadlo velmi málo sněhu. “Zejména únor byl velice suchý. To se zkombinovalo s průběhem teploty a srážek v jarním období,” řekl Daňhelka. Letošní duben byl o 5,4 °C teplejší, než je obvyklé, a spadlo jen poloviční množství srážek oproti dlouhodobému průměru. Navíc je rok 2018 už pátým suchým v řadě.

Dosavadní stav v řekách se blíží rokům 2014 a 2016, u podzemních vod byl letos zatím výrazně nepříznivější. Také celkový úhrn srážek od začátku letošního roku do května se podle měření pražského Klementina pohyboval pod 60 mm, což je zhruba polovina množství vody, jaké spadlo za stejnou dobu loni. Na celkové srovnání letošního roku s těmi předchozími je podle hydrologa ještě brzo, rozhodnou letní měsíce.

Zdroj: ČTK

21.6.2018 7.48, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31