6. 4. 2020

Exředitel NP Šumava zahájil svou senátní kampaň prostřednictvím fiktivního brouka

Ips senatorus – tak se jmenuje nový druh obřího brouka, který se vyskytuje na Šumavě a začne se rozšiřovat na Strakonicko a Písecko. Tvrdí to bývalý ředitel Národního parku (NP) Šumava Jiří Mánek na úvod své originálně pojaté senátní kampaně.

Podle Mánka se jedná o „nový druh přerostlého kůrovce s dlouhými tykadly, nebezpečnými kusadly a chlupatými nohami“. Uvedený brouk, který se zde v posledním měsíci začal vyskytovat je Ips senatorus. Identifikoval a pojmenoval ho entomolog Doc. Evžen Krovka.

Poslední dva týdny se na celé Šumavě objevovaly zprávy o výskytu podivného obřího brouka hnědé barvy s dlouhými tykadly a černými chlupy na nohách. O neznámém tvorovi si šuškala celá Šumava. Hlášky o setkání s ním se začala objevovat i facebookových profilech všech šumavských obcí. Vzhledem k opakovaným hlášením o výskytu dosud neznámého živočicha navštívila Šumavu o tomto víkendu výzkumná expedice specialistů entomologů vedených Doc. Evženem Krovkou. A výprava byla úspěšná. Nejen, že se podařilo brouky nafotit a identifikovat, ale také se podařilo natočit několik záběrů na video.

Výzkumnou expedici zorganizoval Jiří Mánek, bývalý ředitel Správy NP a CHKO Šumava. Ten nyní za Šumavu, Strakonicko a Písecko kandiduje do Senátu Parlamentu České republiky a sám se výpravy také zúčastnil. „Už těch zpráv bylo moc, nedalo mi to a vypravili jsme se za brouky, které jsem již minulý týden zahlédl. Ovšem to co jsem zažil teď o víkendu, mě překvapilo. Obří kůrovci mě napadli a vyhnali z lesa,“ popisuje nepříjemné víkendové setkání Mánek.

Velikost a vzhled brouků překvapila i docenta Evžena Krovku. „Jedná se o zvláště obrovský druh kůrovce senátorského (latinsky Ips senatorus), který je nyní ve stádiu rojení. Je to mimořádně expanzivní druh a je prakticky jisté, že se rozšíří i mimo Šumavu a to do oblasti Strakonicka a zřejmě i do části Písecka,“ upozorňuje Evžen Krovka. Obří kůrovci mají nyní pro své množení ideální podmínky. To proto, že Jiří Mánek, který šumavské lesy a Šumavu před kůrovci bránil, již není ředitelem národního parku a tak nemůže proti kůrovcům vyslat šumavské lesníky.  „Můžeme, společně se šumavskými starousedlíky, ale také s obyvateli Strakonicka a Písecka sledovat, jak se obří brouci rozeběhnou do vnitrozemí,“ předpovídá entomolog Evžen Krovka.

Brouci nyní ke své expanzi využívají lesy, kde byly po odchodu Jiřího Mánka z funkce ředitele NP nově vyhlášené bezzásahové zóny. „Samozřejmě budeme vývoj broučí expanze sledovat a zaznamenávat každý případ jejich výskytu jak na Šumavě, tak na Strakonicku a Písecku. Budeme s napětím sledovat, jak rozsáhlá broučí kalamita jižní Čechy čeká a žádáme obyvatele senátního obvodu Šumava, Strakonice a Písecko, aby nám výskyt brouka pravidelně hlásili. Pokud se to podaří, tak nejlépe i s fotografiemi,“ uzavírá Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí senátní kampaně Jiřího Mánka.

Naše voda, ilustrační foto: archiv J. Mánka

4.8.2014 10.30, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3