20. 8. 2019

Expozice Rybářství zemědělského muzea v Praze bodovala v soutěži Gloria Musaealis

Na slavnostním vyhlášení nejlepších muzejních expozic „Gloria Musaealis“ ve Smetanově síni Obecního domu získala expozice Rybářství Národního zemědělského muzea (NZM) druhé místo v kategorii Muzejní výstava roku. Informovala o tom mluvčí NZM Lenka Martínková.

Ceny uděluje Asociace muzeí a galerií a vavříny si vždy odnášejí vítězové ve třech kategoriích: Muzejní výstava roku, Muzejní počin roku a Muzejní publikace roku. NZM se podle mluvčí díky své expozici Rybářství ocitlo mezi nejlepšími z nejlepších. „Už samotná zpráva o nominaci nám udělala velkou radost,“ říká generální ředitel NZM Milan Jan Půček, „a to nejen proto, že naše muzeum je nominováno vůbec poprvé. Muzeum podle něj nyní prochází velkou proměnou. „Chceme dosáhnout toho, aby si do naší krásné budovy na pražské Letné lidé opět našli cestu a začali ji vnímat jako místo, kde si mohou nejen odpočinout, ale hlavně se spoustu nového dozvědět a při té příležitosti strávit zajímavý den v místě se zajímavým geniem loci. V tomto ohledu pro nás není rozhodující, zda za expozici Rybářství nakonec získáme pomyslné zlato, už samotný fakt, že stojíme na stupních vítězů, je obrovským úspěchem,“ uzavírá Půček.

Nová expozice Rybářství odpovídá podle představitelů NZM nejmodernějším trendům v oboru. Jejím charakteristickým rysem je dynamický a interaktivní koncept a také celá řada živých exponátů. Jde o první expozici druhého nadzemního podlaží, které se celé bude věnovat přírodním zdrojům. Další expozicí proto budou Laboratoř ticha, Lesnictví a Myslivost. V dalších patrech vzniknou expozice věnující se kulturní krajině a stravování. “Expozice rybářství je velmi moderní, interaktivní, s využitím množství audio-vizuální techniky, se zapojením zvukových a animačních technologií. Věříme, že se bude líbit jak dětem, tak i dospělým včetně odborné veřejnosti,” říká o Rybářství ředitel jeho pražské
pobočky NZM Jiří Houdek a dodává: “Rybolov je jeden z nejstarších zdrojů obživy lidstva. Proto jako první z nových interaktivních expozic je právě Rybářství, které chceme představit i jako potravinový fenomén, ale ve spojení s rybníkářstvím také jako významnou činnost člověka po staletí ovlivňující krajinu.”

Expozici oživují velká akvária s živými sladkovodními rybami. Návštěvníci tak uvidí například sumce, štiku, kapra nebo krmné plotice. Dalšími prvky v expozici tvoří mimo jiné interaktivní model rybniční soustavy, diorama výlovu rybníka nebo CHKO Třeboňsko. Zaručeným lákadlem je i průhled do bobří nory. Expozici doplňují textové panely s různými tématy, např. „životopis“ kapra, který je domácí tradicí a „rodinným stříbrem“ České republiky. Samostatným tématem Rybářství je i „Praha rybářská“; další část s názvem „Kdo otravuje ryby“ připomíná, že řada ryb je dnes v ohrožení, a to i vinou lidské činnosti. Doprovodné informace „Jak se žije pod vodou“ nebo „Anatomie ryby“, si návštěvníci mohou sami vyhledat na dotykových LCD panelech. Expozice nabízí i řadu dalších aktivit, velmi oblíbená je třeba „Obleč se jako rybář“. Expozice Rybářství byla pro veřejnost otevřena 17. prosince 2015.

Naše voda, foto z výstavy: Naše voda – Nina Havlová

 

20.5.2016 6.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1