22.4.2013 13.43, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka
Expanze bobrů po vodních tocích v ČR pokračuje
Upozornění na neobvykle aktivní výskyt bobra evropského dostávají od občanů zoologové ze Správy Chráněné krajinné oblasti Český les. Jak informoval Český rozhlas, znatelné projevy bobrů jsou například na potoce za Dolním Kramolínem, obce nedaleko Chodové Plané.
První záznamy o aktivitě bobrů na Kosovém potoce přibližně jeden kilometr po proudu od vesnice Dolní Kramolín jsou z let 2005 a 2006. Bobři se přitom na Tachovsku vyskytují převážně v západní části regionu – na území Českého lesa. Nejvíce jsou obsazeny lokality v povodí Kateřinského a Nivního potoka, v okolí Diany, Svaté Kateřiny a Hošťky nebo Hraničního potoka v blízkosti Rozvadova. Dále se bobři vyskytují také na Mži a jejích přítocích a v okolí přehradní nádrže Lučina.Bobr evropský je až metr velký, zavalitý hlodavec s hustou srstí a dlouhým plochým ocasem. Bobři jsou aktivní po celý rok, nemají zimní spánek. Nejvyšší věk je přibližně 35 let.
Bobří populace je v tachovském regionu stabilní. Jsou obsazena všechna vhodná teritoria. Část odchovaných mláďat pak migruje po dosažení dospělosti směrem do vnitrozemí a vyhledává další vhodná stanoviště, kde se pokouší usadit. Proto se objevují záznamy okousaných stromů a stop na březích toků v místech vzdálených od tradičních lokalit i několik kilometrů.V souvislosti s tím, jak se bobří populace rozšiřují daleko za hranice Českého lesa, se hovoří o případech jejich úmrtí na silnicích. Například jen v posledních letech eviduje plzeňská záchranná stanice živočichů nález šesti uhynulých bobrů evropských na území města. Aktivní výskyt bobra evropského byl zaznamenán v obci Dolní Kramolín, východně od Českého lesa.
Zdroj: Český rozhlas
22.4.2013 13.43, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka