17. 10. 2019

Existenci borovic významně ovlivňují klesající hladiny spodních vod

Dokud dešťová voda neprosákne několik metrů pod povrch, borovice z ní nemají nic. Píše o tom deník Mladá fronta DNES s tím, že rezavé koruny usychajících borovic jsou vedle vysychajících studen signálem toho, že situace začíná být opravdu vážná.

Pro borovicové lesy je přitom pokles hladiny spodní vody doslova otázkou života a smrti. Z prudkých letních bouřek na rozdíl například od smrků totiž nic nemají. „Kořen borovice čerpá vodu z hloubky několika metrů, literatura uvádí pět až deset metrů,“ říká Ivana Tomášková z České zemědělské univerzity v Praze. Většina vody, která spadne na suchem ztvrdlou půdu během prudkého lijáku, odteče bez užitku. Voda, která se stačí vsáknout, se až ke kořenům borovice nedostane. Smrk, jehož kořeny sahají do hloubky třiceti až padesáti centimetrů, je na tom o něco lépe. Tedy pokud alespoň občas zaprší.

Nízká hladina spodních vod kromě borovic ohrožuje také duby, po buku druhý nejčastěji se vyskytující listnatý strom u nás. I on čerpá vodu ze stejné hloubky jako borovice a i ony už začínají usychat. U borovic jsou dopady sucha vidět více. Opadané jehličí na rozdíl od listnatých dubů neumějí tak rychle nahradit. „Jehlice se u borovic obměňují po čtyřech až pěti letech,“ vysvětluje Luboš Úradníček. Ztráta jehlic přitom znamená menší přísun důležitých živin, především kysličníku uhličitého, a tím další oslabení stromu. I kdyby hladina spodních vod už zítra vystoupala až ke kořenům suchem oslabených borovic, budou se proto se suchem vyrovnávat ještě roky. S tím, že by hladina spodních vod v dohledné době výrazněji stoupla, přitom odborníci nepočítají.

Zdroj: Mladá fronta DNES (redakčně kráceno), ilustrační foto VÚLHM – Jan Řezáč (borovice porost)

2.8.2017 7.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3