15.4.2014 7.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Komentář týdne
Evropské dotace do čištění vod zatěžují rozpočty obcí i občanů
Skutečnost, na kterou léta bez valné pozornosti médií i politiků upozorňovalo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK), totiž že podmínky dotací do oblasti čištění vod vyjednalo naše ministerstvo životního prostředí špatně, vychází postupně najevo.
Bohužel jde o jeden z četných pozůstatků činnosti členů či sympatizantů Strany zelených, která našla v minulosti právě na zmiňovaném ministerstvu svůj hlavní opěrný bod a nástroj politiky, kterou lze bez nadsázky charakterizovat jako politiku komplikací podnikatelům všeho druhu. Obecně pak platí, že větší komplikace si zasluhují podle stejné filosofie firmy větší. Bohužel, dopady takové filosofie nakonec vždy pocítí řadoví občané, což se stále častěji ukazuje v každodenní praxi. Zdaleka nejen v daních dotující fotovoltaické elektrárny na polích.
Nejnověji dal za pravdu varování SOVAKu v minulém týdnu server iHned.cz, a to ve své reportáži o vysokých cenách vodného a stočného na Mladoboleslavsku. Jde o jeden z příkladů dokazující, že ceny vody nešponují, jak si většina občanů ČR myslí, nadnárodní vodohospodářské společnosti, ale mimo jiné podmínky dotací, které si vyjednala ČR s Evropskou unií. Respektive, abychom byli konkrétní, které vyjednalo dřívější vedení ministerstva životního prostředí. Podle nich „musí totiž příjemce evropské dotace do konečné ceny započítat odběratelům také částku pro budoucí fond oprav, tedy rezervu na budoucí investice“, uvádí iHned. Přesnější formulace zní, že podmínky dotací z EU jsou nastaveny tak, aby cena vodného a stočného vygenerovala peníze na spolufinancování investic do čištění vod. Což v praxi znamená, že ceny vodného a stočného jsou a ještě nějakou dobu budou vyšší tam, kde byly například pro výstavbu čistíren odpadních vod čerpány evropské peníze. SOVAK přitom v minulosti odhadoval prodražení investic z evropských peněz zhruba o 30 procent. Což zcela odpovídá, protože průměrná cena vodného a stočného v ČR se pohybuje mezi 70 až 80 korunami za kubík, zatímco tam, kde byly použity prostředky z EU, přesahují tyto ceny hranici 100 až 110 korun.
Samozřejmě jsou i další důvody k rozdílným cenám vody, například díky zdrojům vody. Jak již přitom nás server několikrát také v minulosti konstatoval, podzemní voda je v ČR zhruba třikrát levnější, než voda povrchová. Podzemní a povrchová voda se přitom na zásobení obyvatelstva podílí zhruba stejnou měrou, jak opět mnozí ani netuší. To je přitom také dost značný impuls pro rozdílné ceny vodného a stočného. Jak je tedy vidět, tvorba cen vody není tak jednoduchá, jak se to mnozí snaží prezentovat. Je dobře, že na to přicházejí i některá celostátní média.
Naše voda – Petr Havel, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
15.4.2014 7.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Komentář týdne