20. 8. 2019

Evropská Komise: Náklady za výrobu a čištění vody musí být plně promítnuty do cen

Ceny vodného a stočného v sobě musí zahrnovat veškeré náklady spojené s výrobou a čištěním vody. To je aktuální základní sdělení Evropské Komise k Rámcové vodní směrnici a směrnici o povodních. 

Jak přitom dnes v rozhovoru pro portál Naše voda uvedl člen představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Ondřej Beneš, Komise tím reagovala na evropskou iniciativu „Právo na vodu“, podle které by měla být voda konečným uživatelům dodávána za určitých podmínek zdarma.

„Podle sdělení Evropské Komise se tak členské státy nemohou vyhýbat povinnosti, kterou je stanovení plně nákladové ceny služeb ve vodohospodářském oboru, to znamená, že v poplatcích za použití vody musí nést konečný spotřebitel vše, co poskytnutí služby zahrnuje. Nelze tedy pro některé spotřebitele neoceňovat náklady a nezahrnovat je do cen vodného a stočného,“ uvedl Beneš. Zpoplatnění odběru a čištění vod, stejně tak jako zahrnutí nákladů například na obnovu vodohospodářské infrastruktury do cen vodného a stočného je přitom podle Komise jediným a základním nástrojem, který může bránit plýtvání s vodou a zneužívání vodních zdrojů.

Neodůvodněně nízké ceny vodného a stočného, které jsou i v některých lokalitách v ČR dotovány z jiných finančních zdrojů, mohou být podle Komise i důvodem sankcí. „V případě, že Komise zjistí, že poplatek za službu neobsahuje náklady, které jsou s tím spojené, což je třeba příklad obcí, které do obnovy vodohospodářské infrastruktury investují z evropských fondů, ale potom už zpětně nepromítnou vynaložené náklady do cen vodného a stočného, tak v takovém případě musí členský stát Komisi vysvětlit a zdůvodnit, proč se takovým způsobem chová a Komise může zahájit vůči příslušnému státu řízení, což se aktuálně stalo v sousedním Německu,“ potvrzuje Beneš.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

14.4.2015 15.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1