6. 7. 2020

Europoslanci schválili kontroverzní zákaz invazivních druhů zvířat a rostlin

Země Evropské unie budou své území přísněji chránit před pronikáním nepůvodních a invazivních druhů zvířat a rostlin. Informoval o tom odborný zemědělský týdeník Zemědělec.

Europoslanci totiž schválili směrnici, která zakazuje dovoz některých druhů zvířat či rostlin do zemí Evropské unie. Někteří kritici se ale obávají, že to může vést k omezování práv na dovoz hojně rozšířených exotických zvířat.

Evropský Parlament chce nařízením přispět k poklesu hospodářských a ekologických škod, které na evropském území působí některé agresivní druhy zvířat, rostlin a hmyzu. “Invazivní nepůvodní druhy způsobují v Evropské unii škody ve výši minimálně dvanáct miliard eur (asi 330 miliard korun) ročně a mnohé členské státy musí již nyní na jejich vypořádání vynakládat značné prostředky,“ uvedl europoslanec Pavel Poc, který byl zpravodajem návrhu.

Zatímco původní znění zavádělo zákaz padesáti vybraných nejškodlivějších druhů zvířat a rostlin, Pocova verze počítá s tím, že budou o nebezpečnosti a zákazu dovozu jednotlivých druhů rozhodovat u každého případu zvlášť evropské úřady. To se nelíbí některým kritikům směrnice, kteří upozorňují na možné omezení i v případě méně nebezpečných exotických druhů. Nařízení o invazivních druzích považuje europoslanec Jan Březina za nepřijatelnou invazi do života lidí i přírody jako celku. Podle něj se v krajním případě mohou zásahů ze strany Evropské unie obávat třeba chovatelé papoušků, hadů či akvarijních rybiček.

Nepůvodní druhy, které úředníci označí jako „s významem pro unii“, nebude podle schválené regule možné přepravovat, uvádět na trh, držet, chovat, pěstovat či uvolňovat do životního prostředí.

Zdroj: Zemědělec, ilustrační foto KRNAP – Křídlatka japonská

18.4.2014 9.21, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Duben 2020>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3