11. 7. 2020

EP: Už žádné vyhazování nežádoucích ryb do moře

Evropský parlament (EP) dnes schválil zásadní reformu společné rybářské politiky EU. Klade si za cíl snížit objem rybolovu na úroveň obnovitelného množství ryb, ukončit vyhazování nežádoucích ryb do moře a podložit dlouhodobé plánování přesnými vědeckými údaji. Uvedlo to tiskové oddělení EP.

Nadměrný rybolov je všeobecně považován za největší selhání stávající společné rybářské politiky z roku 2002. Její nová podoba by měla vstoupit v platnost v roce 2014.

Podle údajů Evropské komise je nadměrně loveno 80 % populace ryb ve Středozemí a 47 % v Atlantiku. Reforma, kterou schválilo plénum, zavede jasná a silná opatření k odstranění tohoto problému.

“Poprvé jsme využili svých pravomocí coby spoluzákonodárce v oblasti rybářské politiky, abychom zastavili nadměrný rybolov. Populace ryb by se měla do roku 2020 obnovit, což nám umožní lovit o 15 milionů tun ryb více a vytvořit 37.000 nových pracovních míst,” uvedla zpravodajka pro reformu rybářské politiky Ulrike Rodust (S&D, DE).

Parlament schválil její zprávu poměrem hlasů 502 : 137, 27 poslanců se zdrželo hlasování.

Výměty, v rámci kterých jsou ryby vyhozeny zpátky do moře, protože jsou špatného druhu či velikosti, představují téměř čtvrtinu všech ulovených ryb v EU. Většina ryb po nich umírá. Aby se ukončily tyto nehospodárné postupy, měly by podle poslanců rybářské lodě v souladu s časovým rámcem od roku 2014 vykládat všechny úlovky na pevnině. Rámec by měl určovat lhůty pro konkrétní druhy ryb, jakož i rybolovné zóny.

Vyložené úlovky, které jsou například příliš malé, by byly vyhrazeny pro jiné využití než lidskou spotřebu. Dodržování zákazu výmětů ze strany rybářských plavidel budou zajišťovat členské státy.

Od roku 2015 již členské státy EU nebudou moci stanovovat kvóty, které nejsou udržitelné. Rybáři budou muset dodržovat “maximální udržitelný výnos,” tj. nelovit větší objem ryb, než je daný druh v daném roce schopen reprodukovat. V dnešním hlasování se poslanci snažili zajistit, aby se populace ryb obnovily do roku 2020 nad úroveň maximálního udržitelného výnosu a byly následně udržitelné. V konečném důsledku by to mělo znamenat více ryb, lepší úlovky a tedy více pracovních míst v rybolovném průmyslu.

Reforma se bude opírat o víceleté plány řízení populací ryb, které by měly zajistit udržitelnost rybolovu. Dlouhodobější přístup by měl posílit předvídatelnost na trzích, což by průmyslu zase mělo pomoci lépe investovat a plánovat. Víceleté plány budou podloženy věrohodnějšími a správnějšími vědeckými údaji, které budou členské státy povinny shromažďovat a sdílet.

Norma ale ještě není platná. Parlament nyní zahájí před druhým čtením o reformních návrzích jednání s Radou a Komisí. Irské předsednictví v Radě opakovaně uvedlo, že doufá v dosažení dohody do konce června.

Naše voda

6.2.2013 17.32, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2