1. 6. 2020

EP schválil jednotný systém firemního zdaňování

Evropský parlament (EP) ve čtvrtek 15. března 2018 podpořil harmonizaci systému zdaňování podniků, která má zajistit zdanění v místě generování zisku. Informuje o tom česká mutace zpravodajství z EP.

Poslanci poměrem hlasů 438 (pro): 145 (proti): 69 (zdrželo se hlasování) schválili návrh směrnice o společném konsolidovaném základu daně z příjmu právnických osob (CCCTB), který by měl vytvořit jednotný, jasný a spravedlivý systém zdaňování firemních příjmů v EU. Parlament také poměrem hlasů 451 (pro): 141 (proti): 59 (zdrželo se hlasování) schválil návrh samostatné směrnice o společném základu daně z příjmů právnických osob (CCTB), která obsahuje doplňková opatření vytvářející základ pro harmonizovaný systém zdaňování příjmu právnických osob v EU.

Nové předpisy by měly odstranit legislativní mezeru, která umožňovala některým globálním společnostem podnikajícím v digitální oblasti drasticky snížit svoje daňové povinnosti, nebo se vyhnout platbě daní v zemích, ve kterých generují zisk. Směrnice obsahuje kritéria, na základě kterých by se měla určovat tzv. digitální přítomnost firem v jednotlivých členských státech EU, ve kterých by měly zaplatit daň.

Parlament také žádá, aby Evropská komise nastavila kritéria zdaňování např. na základě počtu uživatelů či poplatníkem shromážděného objemu digitálního obsahu s cílem získat jasnější obraz o tom, kde a v jakém objemu daná společnost generuje zisk. Osobní údaje jsou totiž pro společnosti jako Facebook, Amazon či Google vysoko ceněným artiklem, který zvyšuje jejich příjmy a zisky, a proto by se podle poslanců mělo k jejich objemu při výpočtu daňových závazků přihlížet.

Daňové závazky společností by se měly určovat na základě zisků a ztrát jejich poboček ve všech členských státech. Jimi splatná daň by se následně měla rozdělit mezi země EU podle toho, kde vygenerovaly jaký zisk. Cílem tohoto opatření je zabránit přesunům daňové základny do jurisdikcí s nízkým zdaněním.

Pro všechny členské státy by měl v momentě nabytí účinnosti nové legislativy platit jednotný soubor daňových pravidel. Společnosti by už tedy neměly zápasit s dvaceti osmi odlišnými soubory vnitrostátních předpisů a podléhaly by jediné daňové správě.

Usnesení Evropského parlamentu budou zaslána Evropské komisi a Radě (ministrů) EU, které musí rozhodnout o konečném znění nové legislativy. Podrobněji na: http://www.europarl.europa.eu/news/cs/press-room/20180309IPR99422/ep-schvalil-jednotny-system-firemniho-zdanovani-tyka-se-i-digitalnich-podniku

EP, ilustrační foto Naše voda

 

 

16.3.2018 17.49, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5