19. 10. 2019

Energie z první přílivové turbíny již proudí v USA do sítě

Ačkoliv snaha využít příliv k výrobě elektrické energie je už hodně vousatá, komerčního rozšíření doznává až nyní. Poukazuje na to populárně – vědecký naučný server osel.cz.

Před rokem, jak jsme vás na serveru Naše voda také informovali, začala jedna taková turbína přílivová turbína fungovat u ostrova Eday na Orknejských ostrovech. Území patří Skotsku a zařízení zásobující tamní rodinné domy a obchody energií dodala firma Andritz Hydro Hammerfest. Zatímco evropská koncepce se podobá utopené klasické větrné elektrárně, americká první komerční přílivová turbína je ležatá. Prý proto, že ve státě Main je všechno ležaté i ve štítu státního znaku leží los pod borovicí. Nová turbína pracuje východně od kanadské provincie Quebeck v nejseverovýchodnějším území USA při pobřeží Atlantického oceánu u zálivu Bay of Fundy. Zařízení projektovala společnost Ocean Renewable Power Company (ORPC) a energie proudí do rozvodné sítě společnosti Bangor Hydro Electric.

Skotská podvodní turbína (Hammerfest Strom HS1000) se podobá větrníku, jaké vídáme na našich kopcích. Rozdíl je jen v tom, že listy vrtule jsou o něco kratší a rotují pomaleji. Americká Tidgen jde do délky. Evropské řešení vyžaduje komplikovanou, do široka rozkročenou trojnožku, složité kotvení a celé zařízení je vysoké třicet a půl metru.

Americký horizontální TidGen je schopen pracovat i v malých hloubkách od 15 do 30 metrů, což celý projekt značně usnadňuje. Evropská turbína je jednomegawattová, americká generuje 180 kilowatt. Jen mírně modifikovaná jednotka nesoucí označení RivGen je schopna generovat energii z řek. Při rychlosti proudu 3 metry za sekundu má produkovat 50 kW. Na místo určení se shazuje z lodi.

ORPC si pro instalaci své turbogenerátorové jednotky TidGen nevybrala oblast zálivu Cobscook náhodou, příliv zde dosahuje šesti metrů (20 stop). Produkce jednoho zařízení by podle propočtů měla stačit pro zhruba 25 –30 domů. Energie do sítě již teče několik týdnů a v nejbližší době má Bangor Hydro zveřejnit bližší informace o časovém rozložení. Vše zatím nasvědčuje tomu, že již v příštím roce se budou spouštět další dvě turbíny. Na své ležaté turbíně inženýři ORPC pracovali od r. 2004. Firma za svůj hlavní stan zvolila Portland a odborníci na burze jí prorokují skvělou budoucnost. Největší zásluhu na tom má mít klima a pradávná ledovcová činnost. Ta totiž dala oblasti Nového Skotska hojnost zálivů, fjordů a krajinu připomínající Norsko. Přílivy zde patří k těm největším, co na Zemi jsou, a vhodných lokalit pro přílivové turbíny je prý nespočet.

Zdroj: www.osel.cz, původní pramen: Ocean Renewable Power Company

 

 

 

24.9.2012 7.35, Rubrika: Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3