21. 5. 2019

Energetický regulační úřad zatím nebude mít nové tarify cen za elektřinu

Podle předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové dostanou podporu jenom takové obnovitelné zdroje, které budou mít schválení Evropské komise. Píší o tom na základě vyjádření ERÚ Hospodářské noviny.

Předsedkyně úřadu Alena Vitásková ve středu oznámila, že nechce komplexní změny bez toho, aby byly podobné změny zavedeny ve dvou třetinách zemí EU. Dříve přitom hovořila o tom, že tarify je i po velké kritice, která se na ERÚ snesla, třeba předělat, ale že to počká až na rok 2019. Vitáskové také oznámila podmínky, za nichž ERÚ vypíše podporu pro většinu obnovitelných zdrojů. Budou potřebovat schválení Evropské komise. „Nebudeme nové tarify zavádět bez chytrých sítí a bez podílu samovýroby na celkové produkci ve výši 30 procent,” řekla ve středu Vitásková. Nyní je podle ní podíl samovýrobců asi na půl procentu.

ERÚ připraví jen nový speciální tarif pro takzvané samovýrobce, tedy pro lidi, kteří mají vlastní elektrárnu – například solární panely na střeše domu. Nový tarif úřad zavede od roku 2018. Poplatek má být pro tyto odběratele ale natolik nízký, aby se hromadně neodpojovali od sítě. Žádné další změny podle Aleny Vitáskové nejsou potřeba.

Vitásková také ve středu řekla, že ERÚ vypíše podporu pro většinu obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku pro příští rok pouze v případě, že budou mít schválení Evropské komise, takzvanou notifikaci. Cenové rozhodnutí úřad podle ní plánuje vydat do konce září. ERÚ odmítal rozhodnutí řadu měsíců vydat i loni, nakonec tak učinil až po nařízení vlády v závěru roku.

Uvedla, že věří, že notifikaci zdroje dostanou včas. “Opět panu ministrovi (průmyslu Janu) Mládkovi věřím, že notifikace bude,” podotkla. Že považuje vyplácení dotací bez notifikace za nezákonné, uvedla již dříve. V lednu letošního roku odvolala z funkce místopředsedu úřadu pro oblast regulace Jana Nehodu, který výplatu pro letošní rok svým podpisem v době její nepřítomnosti umožnil. Vyplácení podpory kritizuje i prezident Miloš Zeman. Po páteční schůzce s Vitáskovou uvedl, že je třeba udělat vše, aby dotace vyplácené do kapes solárních baronů byly co nejvíce omezeny.

Náměstkyně ministra průmyslu Lenka Kovačovská v úterý uvedla, že podle informací ministerstva z Evropské komise by notifikační rozhodnutí pro zdroje uvedené do provozu od 1. ledna 2016 měla být vydána nejpozději do konce srpna a notifikační rozhodnutí pro tzv. staré OZE pak nejpozději do konce září.

Tarify ERÚ mají dopad do ekonomiky malých vodních elektráren, jak portál naše voda informoval už dříve.

Zdroj: Hospodářské noviny, ČTK, Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (malá vodní elektrárna Poděbrady)

 

18.8.2016 8.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2