8. 7. 2020

Ekologové v Rokycanech nechtějí protipovodňová opatření navržená Povodím Vltavy

Iniciativa „Chceme zpět k řece“ připravuje alternativní řešení protipovodňové ochrany Rokycan oproti řešení, které navrhl státní podnik Povodí Vltavy. Informoval o tom Český rozhlas.

Připravovanou protipovodňovou ochranu Rokycan za půl miliardy podle rozhlasu před třemi lety zastavili zástupci Českého svazu ochránců přírody Kulíšek. Mimo jiné se jim nelíbilo, že součástí opatření navržených Povodím Vltavy jsou i vysoké betonové zdi, které zablokují přístup k řece. Přidali se další odpůrci a vznikla iniciativa Chceme zpět k řece.

Na schůzce iniciativy Chceme zpět k řece, která se zabývá protipovodňovými opatřeními v Rokycanech, se diskutovalo a probíraly se všechny možné alternativy. Na mapě zobrazující řeku Klabavu, jež prochází centrem města, si ochránci přírody již několik údajů zakreslili. „V mapě jsme si hlavně vyznačili úseky, kde bychom souhlasili se stávajícím projektem. Tam by byly zdi na břehové čáře Klabavy. Ve zbytku, což je asi 75 procent, se s projektem neshodujeme,“ říká Pavel Sova, jeden z členů iniciativy Chceme zpět k řece. Pavel Sova dále uvedl, že je zřejmé, že by se protipovodňová situace dala řešit i jiným způsobem. „Podle katastrální mapy města, kde jsou vyznačeny pozemky města a vedení inženýrských sítí, je podle nás možné jít s projektem protipovodňových opatření za břehovou čáru. Alternativou na většině území plánovaného projektu je pro nás rozšíření koryta řeky, zpřístupnění a úpravy do parkové podoby, na místo betonového kanálu, včetně zprůchodnění pro cyklisty a pěší. Což v současnosti není možné,“ říká Sova.

Podle Martina Fialy, dalšího člena iniciativy Chceme zpět k řece, by některé značené úseky sloužily jako záplavová zóna, a kdyby nebyla povodeň, fungovalo by místo jako park. Iniciativa přišla i s nápadem zřídit kolem řeky cyklostezku a odpočinkové místo pro lidi. Na mapě je zakresleno i obnovení Děkanského rybníčku, který byl v Rokycanech před několika lety. „Podle nás by rybník ulehčil celému toku v jednom místě, kde máme problém s mostem, který brání kapacitou v průtoku. Několik kubíků by mohlo projít i skrze takovéto řešení právě tím Děkanským rybníčkem,” vysvětluje Fiala.

Řada podnětů vzešla i od samotných obyvatel města, kteří se účastnili několika diskusních setkání nebo vycházek podél řeky. Návrhy se teď ochránci přírody odešlou Povodí Vltavy, které chce o návrzích diskutovat. „Až dostaneme nějaké návrhy od sdružení Kulíšek, tak o nich budeme jednat a uvidíme, jestli budou reálné nebo ne. To je ale teď předčasné předjímat,“ říká Hugo Roldán, mluvčí Povodí Vltavy, které už také získalo nový biologický posudek lokality. Ten je nutný pro žádost o výjimku z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů.

Zdroj: Český rozhlas Plzeň, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Klabava)

 

 

4.4.2017 7.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

RAŠELINIŠTĚ PERNINKRAŠELINIŠTĚ PERNINK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2