5. 7. 2020

Ekologickou havárii na řece Blatě řeší Povodí Moravy hlavně ředěním vody

Nadlepšování průtoků a čerpání jezových zdrží jsou základní opatření, kterými se snaží státní podnik Povodí Moravy odstranit následky ekologické havárie, které postihla tok řeky Blata. Informovala o tom dnes mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.

Povodí podle mluvčí zasahuje na Blatě již šestý den. Dne 5.července totiž uniklo do toku řeky přes 400 kubíků kejdy, která kontaminovala asi 20 kilometrů toku. „Situaci řešíme nadlepšováním průtoků, čerpáním jezových zdrží a zvažují se i další opatření v podobě takzvaného umělého vybřežení v polní trati nebo biochemická podpora dekontaminace,“ řekla Tomíčková. Vodohospodáři podle ní začali situaci řešit ihned v noci z 5. na 6. července nadlepšováním průtoků a čerpáním zasažené zdrže Těšetického jezu, kde kejda sedla ke dnu. K dnešnímu dni je zasaženo asi dvacet kilometrů toku řeky.

„Téměř nepřetržitě pracují na řece sací vozy, které odvážejí na pole v majetku družstva ze dna odčerpanou sedlou hmotu,“ uvedl ředitel závodu Horní Morava David Fína. Hmoty je nejvíce v jezové zdrži v Olšanech, ze zdrže v Těšeticích se ji už zdařilo odčerpat. Zároveňje nutné stále nadlepšovat kontaminovanou řeku čistou vodou. Problémy však působí nízký průtok desítek litrů za sekundu a kontaminovaná voda v Blatě se tedy posouvá jen velmi pomalu.

Vzorky vody prokázaly, že v řece je velmi málo kyslíku, naopak množství organického znečištění a amoniaku je velmi vysoké. Nejhorší situace je  v úseku řeky Olšany u Prostějova – Štětovice.  Ve spolupráci s rybáři jsou prováděna další podpůrná opatření níže na toku, například mimořádné manipulace na jezu Cvrčov u Lobodic. Naředěná kejda pokračuje k Tovačovu a nadále je kvůli kyslíkovému deficitu smrtelná pro vodní organismy a méně odolné druhy ryb. „Povodí Moravy stav vody v řece neustále monitoruje,“ dodal vedoucí provozu Přerov Povodí Moravy David Čížek.

Havárii nahlásili hasiči na Povodí Moravy v noci zečtvrtka na pátek, tedy 6. července asi kolem druhé hodiny ranní. Po zjištění rozsahu havárie a pojížďce byli ihned informováni vlastníci, případně provozovatelé vodních děl, rybářských soustav i obce s rozšířenou působností níže na toku. Všichni provedli první opatření pro zmírnění následků havárie, tedy uzavřeli nátoky do svých objektů a podobně.

S ohledem na velmi vysoké průtoky kejdy bylo vyloučeno operativní přehrazení toku a možnost okamžitého čerpání na území Senice -Těšetice. Kvůli velmi nízkým průtokům v horní části Blaty byl po dohodě s vodoprávním úřadem navýšen odtok z vodní nádrže Vilémov (ze 3l/s na 90 l/s), čímž byla stojící kejda z hygienických důvodů odstraněna z intravilánu obce Senice na Hané. V jezové zdrži v Olšanech vzniklo rovněž provizorní hradící opatření pro dosazovací efekt.  Nyní se zvažují další opatření v podobě tzv. umělého vybřežení ve vhodném profilu v polní trati, případně chemická podpora dekontaminace jezové zdrže Olšany.

Směrem na Tovačov v místní části Annín se počítá s dalším ředěním s přiváděnou vodou z Mlýnského (Bolelouckého) náhonu. Naředění nejméně 4 – 5,5 m3/s vznikne po dohodnutém vypnutí elektráren na Bolelouckém jezu a nadlepšení průtoku v náhonu. Tato voda je v maximální míře převáděna do řeky Moravy  přes Cvrčovský jez. Zde je uzavřena čelní malá vodní elektrárna a naopak pootevřen jez tak, aby nedocházelo ke kontaminaci Mlýnského náhonu ve směru na Kojetín.

Základní fakta o ekologické havárii na řece Blatě:

Místo: Blata, ř.km 36,7 (obec Senička)

Situace: prasklá spodní část a základ zásobníku na kejdu v ZD Senička

Způsob kontaminace: materiál gravitačně stékal do kanalizace, kterou se dostal do vodního toku

Množství kontaminantu: kejda cca 400 m3

Délka zasaženého toku: přes 20 kilometrů

Naše voda

11.7.2012 7.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2