20. 9. 2020

Do dvou let začne stavba hrází, které ochrání Brod a Kunovice

Nové hráze a zdi vyrostou v nejbližších letech v Uherském Brodě. Informuje o tom zlínská mutace serveru idnes.cz s tím, že Povodí Moravy připravuje protipovodňová opatření za 66 milionů korun.

Týkat se budou řeky Olšavy, která protéká Uherským Brodem i Kunovicemi a která se před čtyřmi lety na obou místech vylila z břehů. „Čekali jsme dlouho, ale nyní máme konečně jasný termín,“ prohlásil starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

Protipovodňová ochrana se bude týkat centrální části města, tedy úprav na pravém břehu řeky Olšavy. Stavebníci tam udělají zemní hráz do výšky 30 až 75 centimetrů a šířky zhruba tři metry. „Součástí akce jsou i dvě čerpací stanice, které budou přečerpávat vnitřní vody v době povodní,“ doplnil investiční ředitel Povodí Moravy Libor Dostál.

Až budou chystané práce hotové, měla by řeka zůstat v korytě i ve chvíli, kdy se do města přižene padesátiletá voda. Větší do Brodu zatím nepřišla. Zástupci města ale naznačují, že v případě větších záplav by k ochraně obyvatel byly potřeba i dvě suché nádrže, takzvané poldry. „Zadržely by část vody a do řeky by se pak dostala už jen padesátiletá, na kterou bude koryto připravené,“ vysvětlil Kunčar. Ochrany proti velké vodě se dočkají i další obce a města

Stát by měly nad brodskou částí Újezdec. Počítá s nimi i studie, kterou zpracoval Zlínský kraj. A z ní jasně vyplývá, že by se díky těmto nádržím zvýšila i protipovodňová ochrana Kunovic. Spolu s poldry u Brodu by byly potřeba ale i nádrže pod sousedními Šumicemi a nad nedalekou Nivnicí. Tam ale protipovodňová opatření teprve začínají řešit. „My jsme na rozdíl od Brodu s pozemkovými úpravami, ve kterých se podobné záležitostí řeší, o tři roky pozadu,“ upozornila starostka Nivnice Vladimíra Kaislerová.

Zdroj: http://zlin.idnes.cz, ilustrační foto: Archiv Naše voda

30.10.2014 10.41, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4