26.9.2023 16.09, Rubrika: Přehrady a vodní díla
Dva spolky se odvolaly proti povolení zvýšit hladinu Novomlýnských nádrží
Spolky Děti Země a Voda z Tetčic se odvolaly proti rozhodnutí jihomoravského krajského úřadu, který letos v červenci povolil zvýšení hladiny střední a dolní nádrže na Novomlýnských nádržích o 35 centimetrů.
Povodí Moravy podle spolků nedoložilo převahu veřejného zájmu, rozhodl systémově podjatý odbor a záměr je v rozporu s plánem péče o přírodní rezervaci na střední nádrži, uvedly Děti Země v tiskové zprávě. Důvodem zvýšení hladiny je získání většího množství vody pro zemědělské závlahy, objem vody by se zvýšil téměř o devět milionů metrů krychlových.
„V podrobném odvolání s 11 body hlavně rozporujeme hodnocení vlivů záměru na životní prostředí, které obsahuje nejasné a obtížně vymahatelné podmínky. Takže k uloženým kompenzacím nemusí ani dojít. Dále chybějí doklady o využívání vody pro závlahy a pro umělé povodňování nyní a v budoucnu, takže není zřejmé, proč se má objem vody navyšovat,“ uvedl předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Děti Země rozporují využitelnost vody pro závlahy a pro povodňování lužních lesů, které se podle nich děje jen občas a s malým množstvím vody, pro což stačí současná kapacita nádrže. Odvoláním se bude zabývat ministerstvo zemědělství.
Souběžně rozkladová komise ministerstva zemědělství přezkoumává usnesení ministerstva z června o tom, že odbor životního prostředí krajského úřadu není systémově podjatý. Námitku podjatosti vznesla Voda z Tetčic, podle ní Povodí Moravy ovlivňuje odbor ve svůj prospěch.
Úsilí vodohospodářů o zvýšení hladiny začalo v roce 2018, souhlasné stanovisko vydalo ministerstvo životního prostředí (MŽP) před dvěma lety. Na začátku letošního roku krajský úřad na základě žádosti Povodí Moravy zahájil řízení o „schválení změny povolení k nakládání s vodami na střední a dolní nádrži“.
Argumenty, že zvýšení hladiny ohrozí přírodní podmínky a populace živočichů navázaných na prostředí, odrážel státní podnik tím, že již před podáním žádosti splnil veškeré podmínky, které k souhlasnému stanovisku připojilo ministerstvo životního prostředí. V principu spočívají v tom, že i po zvýšení hladiny budou mít především ptáci zajištěný svůj životní prostor. Jde například o tvorbu vlnolamů, izolaci lagun, plovoucí plošiny či pastvinu pro husy. „Všechna opatření jsme již udělali ve spolupráci s Českou společností ornitologickou a Agenturou ochrany přírody a krajiny,“ řekl v květnu ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
26.9.2023 16.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Aktuality

Golfový areál ve Vinoři používá výhradně recyklovanou vodu z čistírny
Akt. 29.11.2023 12.01Rubrika: Vodovody a kanalizace