22. 8. 2019

Dříve kontaminovaná voda v Poličce je dle posledních vzorků čistá

Vzorky vody odebrané v pátek z vodovodní sítě v Poličce na Svitavsku již neprokázaly přítomnost bakteriálních indikátorů fekálního znečištění. Ty byly zjištěny v předchozích odběrech, navíc byly dříve zjištěny vysoce infekční noroviry. V Poličce za poslední týdny onemocněly průjmem desítky či stovky lidí.

“Vzorky odebrané před víkendem ukazují, že už tam indikátory fekálního znečištění nejsou. Naši kolegové ještě dnes provedli sérii odběrů na mikrobiologické vyšetření a na virologii, ty rozhodnou, jestli se ukončí požadavek na převařování vody,” řekl ČTK po jednání s vodárnami VHOS a radnicí ředitel odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice v Pardubicích Jaroslav Říha.

Vodárenská společnost VHOS, která síť provozuje, propláchla vodovodní sítě v dotčených lokalitách, odstavila z provozu dva vodní zdroje a voduintenzivněji chloruje. Do sítě proudí z jiných zdrojů, lidé by ji také měli preventivně převařovat.

Testy na přítomnost norovirů v laboratoři oddělení infekční diagnostiky Nemocnice Litomyšl dopadly negativně. Hygienici však počkají na výsledky rozborů specializovaného výzkumného ústavu v Brně, výsledky by měly být ve středu. Noroviry způsobují zvracení a průjmy a jsou rezistentní vůči chloru. Bakterie a viry se objevily ve vzorcích vody z vrtu V7 a vodovodní sítě na ulici Hegerova. Vrt zůstane odstavený i poté, co hygienici od nápravných opatření upustí. Znovu jej prohlédne kamerou hydrogeolog, zda nebyl poškozen.

Stále není jasné, co pitnou vodu znečistilo. Vrt V7 je hluboký asi 80 metrů, perforace jeho pláště je již ve 40 metrech. Podle předsedy představenstva společnosti VHOS Zdeňka Šunky vzorky odebírají i vodárny. “Je to neobvyklá a těžko vysvětlitelná situace, odborníci se s ní nikdy nesetkali. Je to nepříjemné a možná hodně drahé poučení,” uvedl Šunka.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

13.8.2019 7.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1