15. 7. 2019

Dravé hvězdice má zabíjet podmořský robot

Robot s označením „COTSbot“  je zřejmě celosvětově první autonomní robot s povolením zabíjet dravé hvězdice známé jako trnová koruna. Informuje o tom populárně-vědecký server osel.cz.

Hvězdice trnová koruna (Acanthaster planci) nebo také hvězdice trnitá se vyskytuje v teplejších mořích po celém světě. Má málo přirozených nepřátel, kromě čtverzubce a dalších dvou ryb je to jen plž tritonka indická, která je zřejmě imunní vůči toxickému slizu, kterým je hvězdice pokryta. Největší problémy přitom hvězdice trnitá způsobuje ve vodách Austrálie, kde její invazi čelí Velký bariérový útes, největší uskupení korálů. Tyto 25-35 cm velké hvězdice doslova devastují korály. V biotopu Velkého bariérového útesy nemají tyto hvězdice dostatek přirozených predátorů, takže zde došlo k populační explozi. Jsou místa, která zažívají opravdovou korálovou genocidu.

Je pochopitelné, že tento stav nenechává ochranáře klidnými, obzvlášť když trnové koruny jsou zodpovědné za 40 % z celkového úbytku korálů. Celé skupiny dobrovolníků se potápějí k útesům a ručně sbírají trnové koruny. Jenomže zabít tuto potvoru není jenom tak, když ji přeškubnete, místo jedné hvězdice máte rázem dvě.  Vývoj jedu, který by je dokázal zabít a přitom neničil okolní prostředí též nebyl moc úspěšný. Jako nejlepší metoda likvidace hvězdic se nakonec ukázalo jejich přemístění na souš.

Dr. Matthew Dunbabin a Feras Deyoub z Queensladksé univerzity se již dlouho věnují problému trnových korun. V letošním roce začnou testovat první verzi COTSbota  (trnová koruna je anglicky crown-of-thorns starfish, zkráceně COTS – odtud název robota). Jedná se o autonomní zařízení, podobné torpédu. Je vybaveno stereoskopickou kamerou schopnou rozpoznávat v pestrém prostředí korálového útesu právě tento druh škodlivých hvězdic. Robot ji nejen rozpozná, ale dokáže ji vpíchnout letální dávku nově vyvinutého jedu. Koneckonců se posledních šest měsíců na tuhle misi trénoval, protože obsahuje samoučící se software. Nyní je robot připraven na ostré podmořské zkoušky, které mají prokázat jeho účinnost a také neškodnost pro okolí, tedy že bude spolehlivě ničit pouze trnové koruny a ne nevinné přihlížející.

Za jednu osmihodinovou směnu by měl robot dokázat pozabíjet 80-100 hvězdic. Pokud vše půjde podle plánu, autonomní mise začnou v prosinci tohoto roku. Sériová výroba a masové nasazení těchto robotů může zvrátit doposud vítězné tažení hvězdic. Určitě to bude účinnější a bezpečnější řešení než vysazení živočichů, které jinde trnové koruny požírají.

Zdroj: www.osel.cz, primární zdroj: Queensland University, foto: Nhobgood – Wikipedia (hvězdice trnová koruna)

8.9.2015 15.03, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4