12. 7. 2020

Dotace na čistírny nedostane z EU celkem 21 obcí

Ministerstvo  životního prostředí (MŽP) má už jasno v tom, které obce a města přijdou o slibované peníze z Evropské unie na stavbu nových čističek. Informuje o tom dnešní vydání deníku Mladá fronta Dnes.

Konečný seznam, který má deník k dispozici, musí ještě formálně schválit řídicí výbor Operačního programu životního prostředí, měnit se však příliš nemá. Z původních 42 projektů v hodnotě deset miliard, které byly ohrožené, nakonec nedostane najisto peníze 21 projektů včetně největšího, tedy pražské čističky. Dalších osm má ještě šanci, že dotace získá.

„Všechny peníze se podařilo uhájit pro vodohospodářské projekty. Jen půjdou na jiné stavby, než se původně počítalo,“řekl první náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek. Vedení ministerstva zdůrazňuje, že problémy s čerpáním evropských peněz zdědilo z předchozích let.

Státní fond životního prostředí již vydal novou metodiku, jaké projekty mohou evropskou dotaci získat. „Jsem v téměř každodenním kontaktu s Evropskou komisí, čekám na jejich zpětnou vazbu, zda je materiál plně v pořádku. Odpovídá ale přesně jejich požadavkům,“ tvrdí Kulíšek. Podle něj nehrozí, že by se peníze na stavbu čističek nakonec nevyčerpaly.

Ve hře na rozdělení je teď deset miliard, fond zřejmě vypíše i jednu novou výzvu, do které se budou moci přihlásit obce, které v minulosti neuspěly. Stát i obce však tlačí čas – peníze se musí vyčerpat a vše zúřadovat do roku 2015. Podle šéfa Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Sovak Františka Baráka není zdaleka jisté, že se peníze podaří vyčerpat. „Myslím,že to je nad síly, některé projekty ještě nemají například stavební povolení,“ dodal Barák. Neúspěch pražské čističky v boji o dotace paradoxně může vyvrátit časté nářky menších měst a obcí na nespravedlnost při rozdělování veřejných prostředků. Z deseti miliard, které se uvolnily, totiž na Prahu připadla více než polovina. Většina projektů je podstatně menší, a tak dostane šanci na evropské peníze mnohem více měst než dosud.

Zdroj: MF Dnes

3.2.2012 10.21, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2