20. 9. 2020

Domovu pro autisty na Plzeňsku chybí kvalitní voda,chystá se vrt

Kvalitní pitná voda už déle než rok chybí Domovu Radost v Merklíně na Plzeňsku, které slouží více než 30 lidem s těžkým autismem. Diakonie Západ, jež zařízení provozuje, se proto snaží formou rozsáhlé sbírkové kampaně nazvané H2Óda na Radost získat peníze na nový vrt, potrubí i úpravnu vody.

Z nutných 640.000 korun dosud sehnala třetinu, začátkem října tak zahájí stometrový vrt studny, na “trubky” ale zatím nemá. Novinářům dnes o kampani řekl Petr Neumann, ředitel Diakonie Západ.

“Situace je velmi vážná. Původní vrt loni na konci května poškodila povodeň, kvalita vody se zhoršila a nás od té doby stojí její úprava obrovské úsilí, náklady jsou vysoké,” uvedl.

Diakonie Západ proto podala řadu žádostí o granty, dotace, podporu, protože ale neuspěla, zahájila v březnu svou dosud největší kampaň, žádá o pomoc firmy i lidi. “Ráno 3. října začneme hloubit takzvaný průzkumný vrt, který se v případě úspěchu rozšíří na řádnou studnu. Pokud se podaří navrtat kvalitní a vydatný zdroj, nebude nutná investice do úpravny vody, nicméně budeme potřebovat potrubí, jež vodu do objektu přivede,” uvedl.

Podle Neumanna se bude muset kvůli přívodu podkopat silnice vedoucí z Merklína do Staňkova, délka potrubí přesáhne 100 metrů. “Pokud nová studna neposkytne dostatečně kvalitní pitnou vodu, budeme nuceni zajistit i kompletní rekonstrukci dosluhující úpravny vody,” řekl. Zařízení tak potřebuje na obojí sehnat ještě zhruba 440.000 Kč. Nejčernější scénář, tedy, že by se peníze dát dohromady nepodařilo a zařízení by muselo skončit, se diakonie snaží zatím nepřipouštět.

Forma, jak mohou lidé pomoci, je různá, od finančního příspěvku v různé výši až po koupi půllitrových lahví s vodou Estian za 30 Kč, které Diakonie Západ nabízí třeba na farmářských trzích v Plzni. Zapojily se také některé restaurace a prodávají vodu ve džbánku za 30 Kč, částku pak odvádí Diakonii Západ. Tváří a patronem kampaně se stal stand up komik Karel Hynek, web a grafiku zdarma zajistila plzeňská firma Beneš & Michl.

“Půllitrové lahve s vodou jsme dostali od Šumavského pramenu, zatím prvních 1500, přičemž nám slíbili podporu po celou dobu. Největší částkou dosud přispěla společnost Twin, výrobce klik a kování, dala 100.000 korun,” uvedl Libor Janíček, jenž má kampaň na starost. Pokud bude kampaň úspěšná, mohla by k postiženým v domově voda dotéci už v 1. pololetí 2015.

Veřejnost si může zařízení v Merklíně i prohlédnout, den otevřených dveří bude 3. října. O dva dny později, 5. října, se uskuteční v areálu TJ Zruč Benefiční fotbalový turnaj.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

 

20.9.2014 14.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4