22. 8. 2019

6.8.2019 9.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace

V Dolní Vltavici se vynoří nad hladinu Lipna zaniklá obec

Přípravy na akci, kdy ze dna Lipna vystoupí za pomoci 3D světelné show na hladinu zaniklá a následně zatopená obec Dolní Vltavice, jdou do finále. Jak totiž připomíná Pavel Pechoušek, manažer pro PR a media Turistického spolku Lipenska, dne 21. září vznikne v Dolní Vltavici největší vodní stěna v ČR a vznikne obraz o velikostí 50 x 20 metrů. Podle Pechouška půjde o špičkovou multimediální show, kdy světelné efekty specializované firmy vytvoří na hladině dnes zatopené domy i kostel. Celá show bude trvat zhruba 20 minut. „Plátnem pro obraz se stávají kapky vody, které dokáží vykouzlit holografický efekt. Jedná se o velmi efektní technologii. Celá show bude vystavěna na základě reálných 3D modelů původní obce. V show zazní i skutečný zvuk zvonu z původního kostela,“ uvádí Miroslav Nejedlý z agentury Art4Promotion, která show připravuje. Jde o zkušeného odborníka, který stojí za známými projekty, jako je Vltava ŽIJE (www.vltavazije.cz) či oslavy města České Budějovice k výročí 750 let od založení.

Dolní Vltavice je původně středověká obec, kde kdysi bydlela necelá tisícovka lidí, ale od roku 1960 je pod vodou. Již předtím odsud byla po druhé světové válce odsunuta většina zdejších obyvatel. Akce, kterou organizuje zapsaný spolek Dolní Vltavice žije, bude událostí roku na celém Lipensku, organizátoři očekávají návštěvu tisíců lidí. Místo na ubytování se již teď shání jen velice těžce. „Světelná show začne po setmění. Zhruba ve 20.30 hodin. Zatím nechci prozrazovat přesný scénář celé režie. Ale určitě se objeví motiv Vltavy, motiv stříhání drátů, protože také chceme připomenout 30. výročí pádu železné opony. Vrcholem programu bude okamžik, kdy z vody společně s domy vystoupí dolnovltavický kostel,“ uvádí hlavní organizátorka Ema Kondysková. Velkolepou podívanou bude navíc po koncertu symfonickém orchestru doprovázet nahraný zvuk původního zvonu a varhan, které byly z dolnovltavického kostela odvezeny před jeho odstřelením a dnes dělají radost jinde, v Sušici a Vlachově Březí.

Vedle unikátní podívané bude mít tento den i klíčový význam pro bývalé obyvatele obce. Ze stovek lidí jich stále žijí desítky, většinou v Německu nebo Rakousku. Celá akce také upozorní na problém, který je teď trápí. Hledají místo pro svůj „poklad“…archiv, umístěný nyní ve sklepě Městského úřadu v Aigen-Schlägl, který vznikl po sloučení obou obcí 1. května 2015. Léta byl přístupný, ale po rekonstrukci budovy radnice Aigen-Schlägl, která byla dokončena v roce 2017, pro něj nezbylo místo. Proto jsou teď staré fotografie, kroje, sepsané vzpomínky i věci denní potřeby uložené v krabicích.

„Místnost Dolnovltavičanů byla v suterénu radnice k dispozici až do roku 2015 a odsunutými rodáky z Dolní Vltavice opečovávána a navštěvována. V průběhu přestavby radnice se zjistilo, že sloučením obcí pro archív není místo, v rozhovorech se zodpovědnými osobami padaly otázky, zda je ještě účelné budovat muzeum Dolnovltavičanů, například i v jiné formě. Poslední úvahy se ubíraly tím směrem, zda by naše původní obce Aigen v Mühlkreis, obec Schlägl a Untermoldau-Dolní Vltavice neměly mít společné muzeum, kde bychom zobrazili minulé časy,“ říká starostka Elisabeth Höfler (ÖVP).

Spolek Dolní Vltavice žije nyní hledá lidi, kteří v Dolní Vltavici žili po druhé světové válce, po odsunu původních obyvatel předtím, než byla obec zatopená. Kontakt – emakondysek@seznam.cz, 725 527 606, www.dolnivltavicezije.cz

Zdroj a foto (organizátoři akce Ema Kondysková a Helmut Nodes): Turistický spolek Lipenska

6.8.2019 9.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1