11. 8. 2020

Dokončená hráz zachránila Královské Poříčí před vodou

Lidé v Královském Poříčí na Sokolovsku mohou klidně spát, i když přijde velká voda jako v těchto dnech. Podle karlovarské mutace deníku Mladá fronta DNES je totiž loni dokončená hráz chrání před rozlitím řeky Ohře do ulic a mezi domy.

Nová teprve vloni dokončená hráz v často ohrožovaném Královském Poříčí funguje. Zachránila dolní část obce před rozlitím blízké Ohře do ulic a mezi domy. Díky soustavě navýšeného valu, zábran a čerpadel je v bezpečí také domek Stanislava Neděly. „Pamatuji si několik povodní. Při té největší hladina sahala snad až po prsa dospělého člověka. Vždycky jsme raději nábytek a nářadí uklízeli někam výš,“ vyprávěl včera Neděla.  Pořád se chodí dívat na řeku, i když už vlastně nemusí. Hráz by odolala i náporu stoleté vody.

Sahá do výšky 5,6 metru nad běžnou úroveň hladiny Ohře. Potok, který se do Ohře v Poříčí vlévá a odvádí také důlní vodu ze šachty, ženou přes protipovodňový val tři čerpadla. „Kdybychom neměli hráz, už by domy byly zaplavené a po silnici by teklo sedm centimetrů vody,“ spočítal narychlo včera starosta Michal Skýba. Spal prý klidně, ale stejně pevnost díla kontroloval před půlnocí a pak znovu někdy před pátou hodinou ranní.

I včera bylo z valu jasně vidět, že hladina řeky je výš než chráněné zahrady a domy. Hráz je vymyšlena tak, že v ní jsou dva průchody poblíž vodáckého tábořiště a za čerpací stanicí u cyklostezky. Kdyby hladina stoupla, radnice by nechala průrvy doplnit připravenými mobilními zábranami.

Poříčí stavělo hráz od roku 2000, kdy vzniklo prvních 500 metrů valu. Tehdy si snad všichni mysleli, že to bude spása. Až po dvou letech se zjistilo, že výpočty byly špatné a velká voda by vtrhla do dolní části vesnice, kde žije asi stovka lidí, z nechráněných míst. Další část hráze tvoří nová silnice, kterou v Poříčí jako spojnici do sokolovské chemičky postavil Karlovarský kraj. Díky dotaci z ministerstva zemědělství se podařilo dobudovat i poslední část valu a celkově ho zvýšit.

Naposledy povodeň zahrozila v lednu 2011. Tehdy zbývalo do vylití vody z břehů jen deset centimetrů a Poříčí mělo namále.„Poprvé jsme čerpadla v přečerpávací stanici zapnuli vloni v prosinci při rychlejším tání sněhu,“ řekl poříčský starosta Skýba. Připomněl, že obec je teď asi nejlépe chráněným sídlem na Ohři díky exstarostovi Ivanu Stefanovi.

Bezpečněji se mohou od letošního ledna cítit i lidé v části Sokolova. Státní podnik Povodí Ohře tu dokončil protipovodňová opatření na břehu Lobezského potoka. Investice za 15 milionů korun má okolí potoka ochránit i před stoletou vodou. Navýšení břehů chrání spíš před vzedmutím hladiny v Ohři, kam se potok v Sokolově vlévá.

Zdroj: Mladá fronta DNES

4.6.2013 9.43, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5