10. 8. 2020

8.6.2019 0.03, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Dodávky budou zajištěny i při odstávce největší úpravny vody v Beskydech

Dne 11. a 12. 6. bude odstavena úpravna vody v Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí procházející modernizací za 125 milionů. SmVaK Ostrava dokáží zajistit dodávky do 60 zásobovaných města obcí. Děje se tak kvůli významné modernizaci technologické části úpravny a automatizovaného systému řízení, která skončí v roce 2020. Během ní dojde k rekonstrukci technicky a provozně zastaralých technologických celků včetně automatů řídících její provoz. Hotovo by mělo být v roce 2020.

Uvedl to mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Úpravnu během modernizace čekají tři kompletní odstávky. První z nich s trváním 24 hodin proběhne 11. – 12. června. Díky unikátnosti páteřního systému Ostravského oblastního vodovodu a řadě provozních opatření na síti odběratelé tuto skutečnost nijak nezaznamenají.

„Během významné rekonstrukce, která právě probíhá, bude mimo jiné vyměněn přítokový trakt surové vody. Ta do úpravny směřuje z výše ležící údolní nádrže Šance. Vyměníme také stávající malou vodní elektrárnu za výkonnější a efektivnější zařízení. V důsledku toho budeme muset několikrát úpravnu vody odstavit z provozu,“ popisuje ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Během odstávky bude na stávajícím přítokovém potrubí s profilem 1000 milimetrů demontována část, která slouží pro provoz malé vodní elektrárny. Ta bude nahrazena atypickým potrubím, které následně umožní provoz úpravny na obtokovou větev do té doby, než bude instalována nová malá vodní elektrárna.

Během rozsáhlé výluky budou zprovozněny dvě záložní čerpací stanice – v Lískovci u Frýdku-Místku a v Bašce. „Čerpací stanici v Bašce, která během běžného provozu slouží jako záložní a není v provozu, budeme napájet elektrickým proudem z mobilního dieselagregátu. Některá spotřebiště běžně zásobovaná z Nové Vsi budou odebírat vodu z naší druhé největší úpravny v Beskydech ve Vyšních Lhotách. Tam upravujeme vodu z údolní nádrže Morávka. Vzhledem k dalším přijatým opatřením v systému Ostravského oblastního vodovodu, jako je například doplnění všech potřebných vodojemů na maximální hladinu, očekáváme, že se výluka nijak negativně nedotkne našich odběratelů. Ostatně na provozní úrovni jsme si plánovaná opatření odzkoušeli v týdenním předstihu,“ popisuje Komínek.

Po ukončení výluky budou prováděny jednotlivé kroky stavebních a technologických úprav přítokového traktu. V  září jsou plánovány dvě obdobně náročné výluky směřující ke zprovoznění nové technologie.

„Úpravna vody v Nové Vsi je dobrým příkladem toho, že přistupujeme k obnově vodárenské infrastruktury v našem regionu odpovědně. Za zhruba 50 milionů korun jsme zde v uplynulých letech zmodernizovali kalové hospodářství. Díky tomu došlo ke snížení nákladů na zpracování kalu, nové technologie zmenšily dopady jeho odvodňování na životní prostředí. Aktuálně probíhající stavba bude zásadní modernizací v historii úpravny také s ohledem na implementaci nejmodernějších, dnes bychom módně řekli  smart technologií do procesu úpravy pitné vody. Několik milionů korun letos investujeme také do rekonstrukce stavební části úpravny, která tak kromě nové lidem skryté technologie získá i nový vzhled navenek,“ popisuje generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Zdroj: SmVaK, ilustrační foto: SmVaK

8.6.2019 0.03, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6