14. 7. 2020

Dobruška a Kostelec nad Orlicí nezískaly dotace na úpravny vody

Kostelec nad Orlicí a Dobruška zřejmě přišly o miliony korun. Informovalo o tom vysílání českého rozhlasu s tím, že obě města z Rychnovska žádala ministerstvo životního prostředí o dotace na vybudování úpraven vody.

Dotace podle rozhlasu města nezískala proto, že Evropská komise nechce dotovat  projekty, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma. V Dobrušce a  Kostelci, jako na většině Rychnovska, provozuje vodárenské sítě  společnost Aqua Servis. Jejím hlavním vlastníkem je od roku 2010  rakouská společnost Energie AG Bohemia, předtím byla hlavním vlastníkem  francouzská Veolia. Příprava projektů a splnění všech podmínek k získání evropských peněž  stály radnice nemalé částky, ale města nakonec dotace nedostanou.

Starosta Dobrušky Petr Tojnar říká, že zvažuje žalobu na stát. Město proto nyní zvažuje, zda se do stavby pustí samo a bude ji  financovat z vlastních zdrojů. Druhou možností je oprava stávající  úpravny s náklady asi 15 milionů korun, ale s životností na maximálně  deset let. Už šest let se snaží také Týniště nad Orlicí získat peníze rekonstrukci čistírny odpadních vod a na dobudování kanalizace ve Štěpánovsku a  Albrechticích nad Orlicí. Celkem se jedná o investici za víc než 70 milionů korun. Letos starosta Týniště Jaroslav Matička věří, že už se žádostí o dotaci na ministerstvu zemědělství uspěje.

Jak ale již dříve uvedl portál Naše voda, hlavní důvod odmítnutí dotací, tedy že Evropská komise nechce dotovat projekty soukromých firem, není pravdivý. Byly to naopak vyjednavači ministerstva životního prostředí, kteří v době vytváření podmínek pro příjemce dotací z EU směřovali pravidla podpory tak, aby na ně soukromé subjekty nedosáhly. V jiných zemích EU Evropa například v případě investic do čistíren odpadních vod soukromé subjekty bez problémů mezi příjemce podpor zahrnuje. Zmiňovaná žaloba na stát je tak zcela legitimní, nejen však za zbytečně vynaložené prostředky k přípravě projektů, ale také kvůli diskriminaci tuzemských subjektů, kteří na rozdíl od své zahraniční konkurence nemohou podpůrné prostředky z EU využívat.

Naše voda a http://www.rozhlas.cz/_zprava/1014085

 

8.2.2012 13.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2