17. 8. 2018

Doba ledová nehrozí, teploty možná klesnou ani ne o stupeň

Ledová doba v příštích deseti letech nenastane. Zdůrazňuje to ve svém stanovisku k článku na portálu Novinky.cz koordinátorka Klimatické koalice Barbora Hanžlová.

Hanžlová tak reagovala na informaci z 19. června, které vyšla na uvedeném portálu s titulkem „Na Zemi začne během deseti let malá doba ledová, zjistili vědci“[1]. „Titulek se však, jako celý článek, nezakládá na pravdě,jelikož čerpá ze špatné interpretace původní vědecké tiskové zprávy,“ zdůrazňuje koordinátorka.
V původní tiskové zprávě National Solar Observatory (NSO) a Air Force Research Laboratory (AFRL) ze 14. června se o možném ochlazení klimatu nic neříká. Jen končí zmínkou, že by dlouhodobě nízká aktivita Slunce měla vliv i na zemské klima. To by samozřejmě měla. Ostatně v takovém období velmi nízké sluneční činnosti užpět let jsme a oteplování se tím zpomalilo stěží měřitelně.
Jelikož chybnou interpretaci americké tiskové zprávy nezveřejnily pouze Novinky.cz, ale i zahraniční servery, cituje Hanžlová přeložené vyjádření badatele Dr. FrankaHilla z autorského týmu:

“My rozhodně nepředpovídáme malou dobu ledovou. Předpovídáme chování slunečního cyklu. Dle mého názoru je od takové předpovědi k náhlému globálnímu ochlazení ohromný skok, jelikož souvislosti mezi sluneční aktivitou a klimatem dosud známe velmi málo. Jak tomu rozumím já, současné výpočty naznačují, že by minimum, jako bylo to Maunderovo, vedlo k poklesu teplot jen o 0,3 stupně Celsia, což je na ledovou dobu příliš málo. Je nešťastné, že se studia globálního oteplování/ochlazování staly tak politicky polarizující.“ [2]

Jan Hollan, z Centra výzkumu globální změny AV ČR upřesňuje:
„Změny sluneční aktivity dnes mohou tempo oteplování měnit jen málo, rozhodně nemohou oteplování zastavit. Zjednodušeně řečeno: už na nich téměřnezáleží. Záleželo na nich v dobách, když klima bylo mnohem stabilnější, díky téměř neměnným koncentracím skleníkových plynů. I v případě, že by Slunce užodteď zůstalo tak slabé, jako bylo v minulých letech (což ale nikdo neočekává), tak by se o další jeden stupeň neoteplilo do padesáti let, ale trvalo by to tak o sedm let déle. Jediným vlivem, který může znamenat krátkodobá globální ochlazení o zlomky stupně, jsou veliké výbuchy sopek – naposledy to byla sopka Pinatubo. Není znám žádný proces, který by mohl zabránit tomu, aby koncem století bylo alespoň o stupeň tepleji než dnes, a vyhnout se oteplení o dva stupně bude nesmírně těžké.“

„Je nešťastné dělat z problému neustále spor a oddalovat tak místo toho podstatná řešení. Světoví klimatologové se shodují na tom, že ke globální změněklimatu dochází a že jí způsobují lidé. Měli bychom tento fakt přijmout jako nepříjemnou pravdu a začít snižovat emise skleníkových plynů.“, tvrdí Hanžlová.

Odkazy:

[1] http://www.novinky.cz/veda-skoly/236497-na-zemi-zacne-behem-deseti-let-mala-doba-ledova-zjistili-vedci.html– původní článek na Novinkách.cz

[2] http://www.nso.edu/press/SolarActivityDrop.html– tisková zpráva amerických vědeckých týmů, výslovně dementující možnost nástupu „malé doby ledové“.

Vědecké vysvětlení

Současná nerovnováha energetické bilance Země, vztažená na metr čtvereční jejího povrchu, činí asi 0,6 wattu – o tolik méně Země do vesmíru vydává záření, než jej získává ze Slunce. Kdyby výkon slunce kolísal nadále tak, jako v uplynulém půlstoletí, a jinak by se nic neměnilo, zvýšila by se ta nerovnováha na průměrných 0,7 W. Kdyby výkon Slunce zůstal stále na minimu, tak by se o tu desetinu wattu nezvýšila.
Přebytek tepla, které si Země bude ponechávat, na oněch 0,7 W a později i na víc bohužel brzy stejně vzroste, jak porostou koncentrace CO2 a také jak Číňané a Indové odsíří své elektrárny (oxidy síry zatím oteplování velmi zpomalují).
Projekce růstu teplot se Sluncem chovajícím se jako doposud a Sluncem „s vypnutou aktivitou“ je dobře vysvětlena ve článku http://skepticalscience.com/How-would-Solar-Grand-Minimum-affect-global-warming.html a je tam i graf zahrnující oba dva případy. Ten také ilustruje,že na budoucím chování Slunce teploty na Zemi záležejí opravdu velmi málo (graf vývoje budoucích teplot ve článku počítá s náhodným rozložením takových výbuchů sopek, jaké se odehrály za minulé století).

Klimatická koalice je platformoučeských nestátních neziskových organizací, které se zabývají zejména ochranou životního prostředí, rozvojovou spoluprací a humanitární pomocí. Více na: http://www.zmenaklimatu.cz/koalice.html

Centrum výzkumu globální změny AVČR, v.v.i. je vědecké pracoviště, které zkoumá projevy a dopady globální změny klimatu i cesty ke zmírnění změny klimatu. CzechGlobe též asistuje jiným vědeckým a univerzitním pracovištím a věnuje se i osvětě veřejnosti. Více:www.czechglobe.cz

Kontakty:

RNDr. Jan Hollan, Ph.D., hollan.j@czechglobe.cz, 543 239 096, 606 073 562
Mgr.Barbora Hanžlová, Klimatická koalice, barbora.hanzlova@ecn.cz, 605 276 909

Zdroj: Naše voda

 

21.6.2011 6.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Kalendář

<< Srpen 2018 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Fotoblog

více >

Přírodní rameno Dyje v lednickém areáluPřírodní rameno Dyje v lednickém areálu
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >