25. 5. 2019

18.10.2018 12.15, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Dny pro Stromy svobody připomenou výročí Československa

V období, které ohraničuje Den stromů (20. října) a Den vzniku samostatného československého státu (28. října), se stovky komunit napříč republikou zapojí do unikátního celonárodního happeningu. Připomíná to David Kopecký z oddělení propagace Nadace Partnerství.

V rámci takzvaných Dnů pro Stromy svobody budou obce, školy, spolky i jednotlivci sázet lípy a další druhy na oslavu vzniku samostatného státu. V kampani Nadace Partnerství se aktuálně počítá s vysazením více než 1 200 dřevin. Jedná se o vyvrcholení stejnojmenné celoroční kampaně, která vedle mapování a ošetřování historických stromů navazuje na tradici stromkových slavností založených za období první republiky. Do kampaně se veřejnost může stále zapojit prostřednictvím webu www.stromysvobody.cz, kde lze do digitální mapy zanést plánovanou nebo již uskutečněnou výsadbu.

Přímo v Praze hned dva stromy vysadí 24. října na Letné „u kyvadla“ běžci závodů RunCzech. „Takzvaní dobroběžci, tedy závodníci podporující charitativní projekty, tím završí letošní maratonskou sezónu, kdy stovky z nich běhaly pro Stromy svobody a podpořily tak výsadby nových stromů částkou blížící se 150 tisícům korun,“ shrnuje Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství. Sázet bude ve středu 24. října i olympijský pár Gábina a Petr Koukalovi, kteří se stali jedněmi z tváří a patronů kampaně. Společně s dětmi ze základní školy Hořovice vysadí hned dva Stromy svobody, pro první i druhý stupeň zvlášť.

Jiná památná výsadba proběhne v Pardubicích na velmi symbolickém místě, jak prozradila Kateřina Nohavová z pardubického Dostihového spolku: „Závěrečný dostihový mítink se koná 27. října 2018, v předvečer státního svátku oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa. Strom bude vysazen na dostihovém závodišti v Pardubicích s historií sahající až do roku 1856.“

Ve Vrchlabí se 25. října zase do výsadby pustí samotná Správa Krkonošského národního parku. Na slavnosti nebude chybět skautská čestná stráž, trubači Správy Krkonošského národního parku nebo proslov ředitele Správy Krkonošského národního parku a letošního laureáta Ceny Josefa Vavrouška Robina Böhnische.

Památná výsadba proběhne 21. října i v Babicích u Třebíče pod taktovkou místního Orla. Babice byly vybrány s ohledem na takzvané babické procesy, kdy Státní bezpečnost využila v roce 1951 lokální vraždu pro likvidaci a diskreditaci rolníků a kněží. Během procesů byly zatčeny desítky lidí, kteří byli ve vykonstruovaných procesech odsouzeni k vysokým trestům včetně jedenácti trestů smrti. Životem zaplatili i tři katoličtí kněží.

Hned nato se 23. října Opařanech u Tábora uskuteční jiná památeční výsadba v areálu Dětské psychiatrické nemocnice, její průběh vylíčila Iva Hodková: „V období se vznikem samostatného státu došlo k rozhodnutí, že v Opařanech bude vybudovaná první dětská psychiatrie v Československé republice a dostane se tak komfortu samostatné psychiatrické péče pro děti, které do té doby byly léčeny společně s psychiatricky nemocnými dospělými pacienty. U této i u příležitosti výročí vzniku ČSR bychom chtěli vysadit lípu.“

Jubilejní výsadby samozřejmě neminou ani Moravu. Hned dvě pamětihodné výsadby proběhnou 25. října přímo v Brně. „Rádi bychom v areálu Masarykova okruhu slavnostně vysadili památeční lípu, která bude odkazovat na stoleté výročí vzniku Československé republiky. Toto se chystáme provést za účasti bývalých motocyklových a automobilových závodníků,“ zve Petr Boháč z Automotodromu Brno. Lípu zasadí za podpory Veřejné zeleně města Brna i kolektiv zaměstnanců odboru životního prostředí brněnského magistrátu, a to symbolicky ve Wilsonově lese.

Velmi výjimečnou událost pak naplánovaly na 26. října Lesy ČR, generální partner kampaně. „Srdečně zveme na slavnostní sázení Výročního háje a odhalení pamětního kamene na počest výročí vzniku Československé republiky u Muzea lesnictví a myslivosti Chřibů pod hradem Buchlovem od 10 hodin. Společně zasadíme výroční lípy, oslavíme vznik společného státu a připomeneme si významné osobnosti československé lesnické historie,“prozradila Tereza Penzová z Lesů ČR.

Zcela mimořádným happeningem pak završí svou kampaň přímo Nadace Partnerství, která plánuje 17. listopadu vysázet společně s partnery a podporovateli Stromů svobody více než kilometr dlouhou Alej svobody čítající stovku lip v symbolickém místě pod horou Říp.

Zdroj a foto: Nadace Partnerství

18.10.2018 12.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2