7.9.2017 4.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Dny evropského dědictví zvou k návštěvě vodní elektrárny Střekov
Památky a příroda je letošní nosné téma Dnů evropského dědictví, které probíhají od 9. do 17. září. Již během nadcházejícího víkendu lze proto opět navštívit i největší dílo Skupiny ČEZ na řece Labi – vodní elektrárnu Střekov v Ústí nad Labem.
Jak přitom informoval mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Ota Schnepp, v sobotu i v neděli bude tato technická památka přístupná veřejnosti od 10 do 16 hodin, přičemž poslední exkurze v daný den začíná vždy v 15.30 hodin. Stejně tak tomu bude i během dalšího víkendu 16. a 17. září.
Vodní elektrárna Střekov má tři vertikální Kaplanovy turbíny a instalovaný výkon 19,5 MW, přičemž elektřinu vyrábí již od roku 1936. Je největší vodní elektrárnou na severu Čech. V roce 2016 pomocí trojice vertikálních Kaplanových turbín dodala do rozvodné sítě zhruba 89,66 GWh ekologicky čisté energie; v prvním pololetí letošního roku se její výroba pohybovala kolem 47,71 GWh.
Za celý loňský rok si vodní elektrárnu Střekov prohlédlo 665 zájemců. Deficit oproti předchozím rokům způsobila rekonstrukce lávky Masarykovo zdymadel, čímž byla elektrárna znepřístupněna veřejnosti právě během loňských Dnů evropského dědictví a také v listopadovém Týdnu vědy a techniky Akademie věd ČR. Nicméně jen v letech 2008 až 2016 si vodní elektrárnu Střekov prohlédlo 8 387 osob. V prvním pololetí letošního roku jich už bylo 545.
Hlavním účelem využití vodního díla Střekov je kromě získávání elektrické energie také zajištění potřebných hloubek a vyhovujících podmínek pro lodní dopravu. Kromě toho umožňuje i bezpečný rybí přechod, což naplňuje hlavní téma Dnů evropského dědictví – Památky a příroda. Rybí přechod, byť přiléhá k vodní elektrárně, ovšem spravuje Povodí Labe, stejně tak i samotná Masarykova zdymadla.
Naše voda, foto ČEZ (Ota Schnepp): Pohled na VE Střekov s rybím přechodem
7.9.2017 4.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla