31. 5. 2020

Díky tlaku veřejnosti budou v evropské krajině lépe chráněni ptáci

Evropská komise tento týden po dvou letech nejistoty ohledně osudu dvou vlajkových evropských předpisů na ochranu přírody – Směrnice o ptácích a Směrnice o stanovištích – potvrdila, že směrnice budou zachovány, že nebudou přepsány a oslabeny.

Informoval o tom ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek s tím, že komise zároveň zdůraznila potřebu důslednější implementace a vymahatelnosti těchto směrnic. Podpora směrnic je velkým vítězstvím i pro půl milionu lidí, kteří žádali komisi o zachování a lepší uplatňování těchto předpisů v rámci celoevropské kampaně #NatureAlert. Ke kampani spojily síly největší evropská ochranářská sdružení, k nimž se přidaly národní organizace – v Česku ČSO, Hnutí Duha, Beleco, Zelený kruh a další – a podniky a společnosti nejrůznější velikosti, stejně jako více než půl milionu obyvatel Evropy.

Obě směrnice mají zásadní význam pro ochranu přírody v Evropě. Pod jejich ochranu spadá více než 1400 ohrožených druhů a jeden milion kilometrů čtverečních přírodních stanovišť v Evropě. Na obhajobu směrnic se postavili vědci, veřejnost, podnikatelé, Evropský parlament i vlády jednotlivých států, kteří si všichni uvědomili jejich význam.

Ochranářské nevládní organizace vítají rozhodnutí komise a zdůrazňují, že to důležité je ještě před námi – zabezpečit uplatňování dnešního rozhodnutí v praxi prostřednictvím jasných kroků k zastavení poklesu biologické rozmanitosti, zejména devastujícího vlivu intenzivního zemědělství. „Rozhodnutí komise je velkým úspěchem. Odborná i laická veřejnost jasně vyjádřila, že příroda je pro nás důležitou hodnotou a je dobře, že komise na tyto názory brala ohled. Teď nás čeká nový úkol – postarat se, aby směrnice fungovaly ještě líp, komentuje rozhodnutí Vermouzek.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

 

7.12.2016 17.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31