24. 5. 2019

Děti se na táboře učí zachraňovat topící se turisty

Na táborovém pobytu v Dolní Vltavici, kterého se zúčastní 20 dětí a pět instruktorů, se děti učí i základy potápění, zdokonalují se v plavání, ale také zlepšují svou mrštnost, hbitost, odolnost a fyzickou zdatnost. Připravují se tak na roli vodních záchranáři, kteří zachraňují topící se turisty přijíždějící na Lipno.

„Tábor je určený pro naše členy od osmi do patnácti let. Všechny aktivity směřují k tomu, aby dítě bylo schopno pomoci druhému člověku v nouzi nejenom na vodní hladině, ale i v běžném životě. Na konci tábora skládají zkoušky k získání osvědčení mladého záchranáře, což je jakýsi motivační prvek pro jejich další práci. Na tyto certifikáty navazují osvědčení, která opravňují dospělého záchranáře vyjíždět k zásahům a zachraňovat životy,“ vysvětlil Radek Toman, jeden z instruktorů. „Některé děti mají především strach z jiné vody, než je v bazénu. Bojí se, že narazí na rybu, šlápnou na raka. Odstranit takové obavy nenásilnou formou, je náš první úkol,“ doplnil.

“Na Lipně každý rok dojde k tomu, že se někdo topí, většinou má drama šťastný konec, ale máme zde i tragédie. Nejhorší jsou příliš sebevědomí opilci na vodě a tak tu mají vodní záchranáři stále co dělat. Protože jsou to dobrovolníci, nikdy jich není dost. Záchranáři nejenom, že učí děti vztahu k přírodě, vodě a vycházet se svými kolegy, ale také si vychovávají své následovníky, díky kterým bude na Lipensku o kousek bezpečněji,“ uvedl Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska, který stará o rozvoj cestovního ruchu na území od Stožce po Rožmberk.

Nikdo z vodních záchranářů není profesionál, všichni mají své občanské povolání a tuhle práci dělají ve svém volném čase. Nejčastěji se jedná o policisty, vojáky z povolání a profesionální záchranáře. Instruktoři během pobytu u dětí zvyšují fyzickou zdatnost, důležité jsou především pravidelné dávky v plavání. Ale také potápění, běhání, lezení, jízda na kajaku, na kole, ale například i paintball. „Děti si musí umět ve vodě nasadit brýle a šnorchl, potopit se, uplavat určitou vzdálenost. Znovu sundat a nasadit. V této činnosti musí získat velikou zdatnost,“ uvádí Toman. Večer je na programu teoretická výuka například uzlování, zdravověda nebo ovládání různých plavidel.

Tábor trvá deset dní, do neděle 5. srpna. Vyvrcholením bude kurz přežití, který povedou profesionální vojáci. Ti prošli zahraničními misemi například v Afghánistánu. „Přes den dostanou školení, prolnuté praktickými ukázkami, jak se chovat v krizových situacích, například v lese. Večer je čeká důležitý úkol. Budou mít praktické cvičení v jízdě na kajaku a lezení, budou také zachraňovat raněného. Spíme venku pouze s celtou pod širákem, musíme si uvařit a ráno se vracíme na základnu,“ uzavřel Toman.

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže v Českém Krumlově má registrovaných asi 60 dětí, z toho 40 je aktivních a polovina z nich tráví tyto dny na táboře u Lipna.

Naše voda, ilustrační foto: Turistický spolek Lipenska

 

 

1.8.2018 9.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2