7. 8. 2020

Děti chtěly vidět živé raky, našly ale jen stovky jejich mrtvol

V říčce Vrchlici na Kutnohorsku uhynuly stovky chráněných raků říčních. Informovala o tom středočeská mutace deníku Mladá fronta DNES, s tím, že se tak stalo v uvedeném regionu již podruhé v tomto roce. Na místo ihned vyjela pátrat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).
Stovky uhynulých, kriticky ohrožených raků říčních, objevila skupina dobrovolníků, kteří o víkendu čistili řeku Vrchlici. „V neděli jsme uklízeli odpadky u kutnohorských mlýnů na okraji města. Ve skupině bylo i hodně dětí, tak jsem jim chtěl raka chytit a ukázat. Jenže u Vrbového mlýna jsme našli jen mrtvé raky, bylo jich asi deset,“ popsal nález Martin Starý z občanského sdružení Denemark, které se stará o přírodu na Kutnohorsku. Skupina prozkoumala přibližně půlkilometrový úsek Vrchlice, kde našli mrtvých raků stovky. „Vydali jsme se proti proudu, nad obcí Poličany už byli raci v pořádku. Do řeky mohl někdo právě tam vypustit septik, dešťovka mohla spláchnout něco ze silnice či polí, umyté auto by asi takovou paseku neudělalo,“ odhaduje ekolog Starý. Ryby na kontaminovaném úseku byly v pořádku, odnesli to jen citliví raci.

Sdružení Denemark incident okamžitě oznámilo ČIŽP, ta obratem na místo vyslala dva inspektory, kteří odebrali vzorky vody i mrtvá těla zvířat. „Vzorky teď necháme v laboratořích analyzovat, což trvá týdny až měsíce. Nejdříve je nutné zjistit příčinu úmrtí, zda šlo o pochybení člověka. Může se ale jednat také o račí mor, což je velmi nebezpečná choroba,“ vysvětlil postup šetření Jindřich Novák, vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny ČIŽP. „Račí mor bych vyloučil, ten roznášejí hlavně raci američtí, kteří se v této lokalitě nevyskytují. Kromě toho se račí mor šíří i dva roky, tady ti raci uhynuli během několika dnů,“ řekl Starý.

Podobný případ řešila inspekce na jaře na nedaleké říčce Doubravě, která teče z Vysočiny do středních Čech. „Tehdy jsme objevili tisíce uhynulých raků, mláďata, dospělé i samice s vajíčky. Rozbor na Karlově Univerzitě vyloučil račí mor, zvířata otrávil nějaký druh pesticidu, látky k hubení plevelů, hub a podobně. To byl naprosto nejhorší případ v mé kariéře,“ vzpomíná s lítostí Pavel Korábek, vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny ČIŽP Havlíčkův Brod. Tento případ řeší policie. Pachateli hrozí pokuta až dva miliony korun, ale i trest odnětí svobody až na dva roky.

Rak říční, který žije ve středních Čechách zhruba ve třiceti lokalitách, a ještě rak kamenáč, který v kraji obývá asi deset míst, jsou kriticky ohrožené druhy. „Populace obou raků je v posledních letech lehce na vzestupu, je to tím, že se u nás zlepšila kvalita vody. Díky tomu jsou populace raků větší, a tím mají větší šanci na přežití,“ uvedla Jitka Svobodová z Výzkumného ústavu vodohospodářského, který výskyt raků v republice mapuje.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – střední Čechy, foto Naše voda – Petr Havel

17.9.2014 13.25, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6