„Ekotým s naší podporou připravil vše potřebné, od plánování a nákupu materiálu přes jeho přípravu ve školní dílně až po stavbu zábran. Nyní se denně podílí na kontrolách padacích pastí, určování a přenášení obojživelníků k rybníkům,“ říká Jakub Juda za Správy národního parku České Švýcarsko.

„V rámci výuky je důležité zprostředkovávat nejen teoretické znalosti, ale také praktické zkušenosti a schopnost samostatně pracovat. Svůj přínos k ochraně obojživelníků děti vidí ihned a zároveň spontánně rozvíjejí chápání souvislostí mezi lidskými zásahy do přírody a jejím celkovým stavem,“ říká Eva Salovová, zástupkyně ředitelky základní školy v Krásné Lípě.

Letos ekotým přenesl přes doubickou silnici zhruba tisícovku žab. Jejich několik týdnů trvající tah začal po Velikonocích a v těchto dnech postupně končí. Spolupráce správy národního parku s krásnolipskou školou v regionu národního parku však pokračuje dalšími společnými projekty. Její žáci se zapojí do například do vypouštění lososů v řece Kamenici, v plánu je i společné odstraňování nepůvodní a invazivní borovice vejmutovky v národním parku.

Záchrana obojživelníků je jednou z aktivit projektu Bádání a objevování v přírodě, který podpořili MŽP ČR a Nadace ČEZ, a na kterém spolupracují Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Správa NP České Švýcarsko. Tuto aktivitu také finančně podpořila Správa CHKO Lužické Hory a ČSOP Netopýr Varnsdorf.

Zdroj: NPČS,  Foto: Michaela Chňapková