22. 4. 2019

Déšť mění cestu v potok, který splavuje ornici

Vrásky přidělává zastupitelům Podolí polní cesta v lokalitě Lipiny. Jak totiž informuje server idobryden.cz, déšť mění cestu v divoký potok, který splachuje ornici a způsobuje nemalé škody na přilehlých zemědělských pozemcích.

Obec proto připravuje projekt na zmírnění půdní eroze za pomoci odvodnění. „Polňačka je už natolik splavená dešťovou vodou, že jde vlastně o koryto, ve kterém se drží voda. A jelikož slouží jako jediná přístupová cesta k asi padesáti hektarům pozemků a několika chatám, problémy jsou skoro při každém dešti,“ osvětluje problém Miroslav Křižka, starosta Podolí.

Když se cesta promění v potok, splachuje úrodnou vrstvu půdy, která skončí až na staré silnici I/50 na Veletiny. „Už jsme dokonce jednou volali policii, na vozovce totiž skončilo zhruba patnáct centimetrů bláta. Jelikož je silnice stále využívaná, bezprostředně hrozilo nebezpečí nehody,“ připomněl Křižka. Voda, která po polní cestě z lesa nabere vysokou rychlost, navíc vymele koleje, které pak lidem znesnadňují přístup k chatám a pozemkům. A tak není divu, že si čas od času na neutěšený stav stěžují. „Většinou však přijdou, když po cestě projede auto, nebo traktor a ještě není pořádně vyschlá. Jinak chápou, že konstrukčně není v nejlepším stavu,“ podotkl starosta.

Jediným řešením je odvodnění cesty na okolní pozemky. I tady však ale možná vyvstane problém. „Zastupitelé už schválili záměr na odkoupení pozemků, na které tekoucí vodu zhruba v sedmdesátimetrových úsecích svedeme. Jenže to může být i otázka půl milionu korun. Samotné technické řešení pak vyjde řádově jen na desítky tisíc,“odhaduje Křižka.

Když se obci podaří vykoupit pozemky, do odvodnění polní cesty se pustí v příštím roce.

Zdroj: http://www.idobryden.cz

12.4.2013 9.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

VRACÍME VODU LESU

Kalendář Akcí

<< Duben 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Fotoblog

více >

HŘENSKO - EDMUNDOVA SOUTĚSKAHŘENSKO - EDMUNDOVA SOUTĚSKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >