19. 9. 2018

Deník: Hasiči cvičili záchranu tonoucího na “jezu smrti”

Po více než roce od tragické události, při které na jezu v Olomouci – Řepčíně zemřeli tři lidé, hasiči zkoušeli vytáhnout topící se osobu při závěsu na ocelovém laně – to je tam novinkou. Uvedl to Deník.cz.

Nešťastníka v pátek odpoledne představoval odvážný figurant. Ten se odhodlaně s hlubokým nádechem opakovaně vrhal do chřtánu rozbouřené a napěněné vody a nechal se svými kolegy zachraňovat s hrůzu nahánějícího válce pod jezem.

„Je to strašně nepříjemné. Voda, která přichází seshora jezu vás přišlápne až na dno. Pak vás to vytáhne na chviličku na hladinu, ale vracející se voda vás zase valí zpátky. Zdejší válec je velmi silný a krátký,” popisuje v Deníku Vladimír Pilát, který si vytáhnul černého Petra a musel skočit do potoka hned několikrát. I při opakovaných zásazích se daří připoutaným hasičům Piláta z vodního válce vytáhnout v řádech desítek sekund.

„Důležité je, že zachránce na laně vůbec nevstupuje do vody a nedostává se do ohrožení. Je stále nad hladinou, kde se snaží plaváčka zachytit,” uvedl řekl Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany, která bezpečnostní prvky navrhuje

Podle jeho slov záchrana ze závěsu trvá mnohonásobně kratší dobu.

Přítomný velitel hasičů Pavel Thin okomentoval cvičení jako velmi přínosné. „Za každou pomoc, která usnadní zásah jsme rádi. Jsme tu od toho, abychom si to vyzkoušeli,” sdělil Thin.

Do bezpečnostních prvků na řepčínském jezu investovalo Povodí Moravy zhruba sto šedesát pět tisíc korun. Nyní zahrnuje dvě ocelová záchranná lana nad tokem, výstupní madla v betonu v bezprostřední blízkosti jezu, na břehu pěnová podkova s provazem, zábradlí a informační cedule s pokyny, které radí, co udělat, když se člověk ocitne pod hladinou.

„Když už by se stalo, že do vody někdo spadne, je nutné, aby se mu dalo ze břehu pomoct. Laik může udělat jen to, že hodí tonoucímu záchrannou podkovu a bude se snažit ho vytáhnout. Samotný plaváček by měl co nejrychleji doplavat k madlům. Nejdůležitější jsou první dvě minuty, kdy jsou reakce ještě dobré. Pak už se to komplikuje. Záchranná lana slouží pouze pro hasiče,” řekl Deníku Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany, která bezpečnostní prvky navrhuje.

Zdroj: Deník.cz

20.10.2012 19.32, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >