7. 8. 2020

Den Země letos ukáže, jak důležité je chránit půdu

„Bez půdy to nepude“ zní podtitul oslavy Dne Země, která se bude konat 22. dubna od 10.00 do 18.00 hodin na brněnské Kraví hoře. Připomíná to ekologický portál enviweb.cz.

Letos tato tradiční akce, do jejíž přípravy se zapojuje víc než 30 brněnských organizací, představí návštěvníkům, proč je důležité chránit půdu a jak jí můžeme prospívat. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, který se bude celý točit okolo tématu půda. Čekají je poznávací hry a dílny pro děti, workshopy, projekce filmů, EKOtrh, inspirativní přednášky či komentované prohlídky zahrádkářské kolonie. ,,Půda je jedním ze základních zdrojů života na Zemi, přesto se o ní mezi veřejností příliš nemluví, proto na její důležitost chceme touto akcí upozornit,” říká Petr Laštůvka, hlavní organizátor Dne Země.

Děti se na akci například seznámí s půdními živočichy, zjistí, co je to kompost a koho nejlépe pohostit žížalím čajem, naboso si projdou zážitkový chodník s různými druhy povrchů, zjistí, jak funguje kořenová čistička odpadních vod a jak se dá malovat hliněnými pigmenty, a vyzkouší si také všemožné pokusy s půdou. Program pro dospělé na Dni Země nabídne projekce filmů o půdě, praktický workshop, na kterém si vlastnoručně vyrobí malý vermikompostér, či přednášku Ing. Jaroslava Záhory o tom, jak se mluví v půdě – tedy jakým způsobem mezi sebou komunikují jednotlivé půdní organismy a jaké k tomu vlastně mají důvody.

Program doplní divadelní představení Divadla Koráb nebo celá řada koncertů kapel Tranzan, Tubabu, Bokomara nebo písničkáře Honzy Plška. Za návštěvu stojí také EKOtrh, na němž si budou moci návštěvníci zakoupit ekologické a regionální výrobky. K dostání bude například recyklovaná móda, tašky ze starých bannerů nebo výrobky z ovčí vlny.

Akci zaštiťují hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a náměstek primátora města Brna Martin Ander. Finančně ji podporuje Jihomoravský kraj, statutární město Brno a Kaiser servis. Mediálními partnery jsou Český rozhlas Brno, Brněnský deník a časopis Naše příroda. Další informace na: www.lipka.cz/denzeme

Den Země, který připadá na 22. dubna, je největším sekulárním svátkem. Slaví jej lidé ve 194 zemích světa a v Brně se oslavy také staly tradicí. Poprvé se tu konaly již v roce 1990 a stále se těší velké oblibě. V loňském roce tuto akci navštívilo víc než 6 tisíc lidí.

Zdroj: www.enviweb.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (eroze)

17.4.2017 8.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6