28. 5. 2020

Den vody: Den otevřených dveří v Plzni omezily stavební práce

Při příležitosti Světového dne vody, který se koná každoročně 22. března, zpřístupní vodohospodáři státního podniku Povodí Vltavy v Plzni již po patnácté své provozy. Připomněl to Hugo Roldán z odboru komunikace Povodí.„Letos však budou plzeňské provozy podle jeho údajů výjimečně pouze studentům plzeňských středních a vysokých škol, a to v pátek 21. března 2014, kterým jsme se rozhodli pro velký zájem vyjít vstříc,“ uvedl Roldán. Důvodem tohoto omezení je protahující se stavební uzávěra Denisova nábřeží a oprava Wilsonova mostu, které bohužel zcela znemožňují přímý přístup k objektu státního podniku Povodí Vltavy z centrálních částí města Plzně i z Americké třídy.

Každý rok této možnosti využívá několik stovek občanů, kteří se přicházejí podívat na vybavení a práci vodohospodářských laboratoří, na činnost hydrobiologů nebo na provoz vodohospodářského dispečinku, případně přicházejí vyslechnout si některou z odborných přednášek, které vždy aktuálně reagují na vodohospodářské problémy regionu. Mnoho dalších občanů přichází s žádostmi o konzultaci v oblasti nakládání s vodami, jiné k nám přivádí pouze náhoda a zájem, když v rámci své sobotní návštěvy Plzně narazí na upoutávku, kde je naše akce prezentována.

„Jsme rádi, že si náš „Den otevřených dveří“ jíž vybudoval určitou tradici a má stálý okruh zájemců. Právě proto jsme se po dlouhém váhání a neradi rozhodli ten letošní „Den otevřených dveří“ částečně omezit pro širokou veřejnost, a to kvůli protahující se stavební uzávěře Denisova nábřeží a opravě Wilsonova mostu. Přímý přístup k objektu státního podniku Povodí Vltavy z centrálních částí města Plzně i z Americké třídy je tím zcela znemožněn,“ vysvětluje Roldán.

Přes toto mimořádné omezení jsme si jisti, že uvítáme studenty katedry biologie a geografie ZČU Fakulty pedagogické v Plzni, studenty z plzeňských gymnázií Luďka Pika, Františka Křižíka a Gymnázia Plzeň, rovněž z Církevní střední odborné školy ve Spáleném Poříčí. Připomínáme, že vodohospodářské laboratoře sídlí na Denisově nábřeží 14.

Studenti budou mít opět možnost vidět moderní vodohospodářskou laboratoř v plném provozu, seznámí se s automatickými přístroji na odběr vzorků odpadních vod či s aktuálními problémy výskytu a monitoringu složitých organických látek ve vodách. Zájemci mohou využít i možnost osobních kontaktů se specialisty a seznámit se tak s různými aspekty ochrany a péče o vodní toky v regionu, kde studují. Umožníme jim seznámit se detailněji se základními principy plynové a kapalinové chromatografie, stejně jako s nejrůznějšími moderními metodami spektrofotometrických analýz a prostřednictvím mikroskopů mohou rovněž nahlédnout do tajemného mikrosvěta vodních organismů. Naším cílem je, aby studenti nejen poznali mnohovrstevnou práci v laboratoři, ale aby zároveň pochopili, čím náš podnik přispívá k tomu, že oni sami mají vždy dostatek dostupné a kvalitní pitné vody.

Ostatním našim příznivcům z řad široké veřejnosti slibujeme, že jim toto letošní omezení „Dne otevřených dveří“ v příštím roce vynahradíme.

Naše voda, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

16.3.2014 12.47, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31