20. 9. 2018

O Den otevřených dveří ve Středočeských vodárnách byl zájem

Na patnáct set zájemců navštívilo, i přes nepříznivé počasí, letošní Den otevřených dveří Středočeských vodáren, který se konal dnes, v den Světového dne vody. Informovala o tom tisková mluvčí společnosti Středočeské vodárny, a.s., Lenka Kozlová.

Pro všechny zájemce z řad veřejnosti byly zpřístupněny vodárenské objekty na Kladně, Mělníce a Mělnické Vrutici.  Bezplatného rozboru osmi nejdůležitějších látek ve vodě ze studny využilo na 135 návštěvníků, což je o 32% více než v loňském roce. Téměř 80 odvážných, bez ohledu na věk a pohlaví, zdolalo 113 schodů ve věžovém vodojemu v areálu vodárny a vystoupalo k nádrži, která je umístěna v 25 m nad zemí. Vodojem z roku 1936 svému účelu sloužil až do konce 80. let minulého století. Všichni, kdo navštívili věžový vodojem, ocenili ho jeho velmi zajímavou konstrukci.

„Pro zpestření byla připravena ukázka vyhledávání kovových předmětů v provizorním terénu z písku a trasování vodovodního potrubí, dále ukázky navrtávacích a opravných pasů využívaných při odstraňování havárií na vodovodním potrubí,“sdělila Vladimíra Lišková z technického útvaru, která byla jednou z průvodkyň po areálu vodárny na Kladně. „Velké i malé návštěvníky zaujala návštěva dispečinku, jehož pracovníci kontrolují distribuci pitné vody od zdroje až ke spotřebiteli,“ řekla Vladimíra Lišková.

„Zážitkem pro malé i velké byla prohlídka kamerou v připraveném kanalizačním potrubí s plyšovou krysí rodinkou. Velký úspěch slavil digitální záznam z prohlídky kanalizace v Mělníce, který zaznamenal překvapeného potkana při hostině. Dospělé upoutalo to, že kamera odhalí všechny viditelné závady na kanalizaci a díky ní jsme schopni označit místo závady,“ řekl Ondřej Procházka z provozu kanalizace.

Pavel Král vysvětloval zájemcům funkci recyklačního kanalizačního vozu při čištění kanalizace a ukázal proplachovací trysky, které používají při uvolňování ucpané kanalizační přípojky. Všichni se zájmem pozorovali, jaký tlak dokáže vyvinout tento kanalizační vůz, když pomocí trubice do výšky cca 60 cm vyzvedl 15 kg proplachovou čistící hlavici.

I nepříznivé deštivé počasí zajistilo bohatou účast nejen školních výprav, ale i jednotlivých zájemců. Návštěvnost na Kladně dosáhla asi 500 účastníků, na Mělníce 450 a Mělnická Vrutice přivítala cca 550 návštěvníků.

Naše voda, dokumentární foto: Středočeské vodárny

 

22.3.2017 18.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >