3.9.2014 14.14, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
Dělníci pracují na zprůtočnění slepého ramene Labe v Pardubicích
První etapa odbahnění slepého ramene Labe v Pardubicích potrvá kvůli požadavkům ochránců přírody do konce října. Tento týden začali dělníci speciálním bagrem odsávat sedimenty, které se tam hromadí desítky let.
Práce mají skončit do konce srpna příštího roku. ČTK to dnes řekli zástupci stavební firmy a Povodí Labe.
„Celé slepé rameno zprůtočníme, aby v něm už nezahnívala voda a zlepšily se podmínky živočichům, kteří zde žijí. Jsou tu například zvláště chráněné druhy, skokan zelený nebo brouk lesák rumělkový,“ řekl Vladimír Vít z Povodí Labe.
Zhruba kilometr dlouhé slepé rameno v Polabinách vzniklo na počátku 20. století a od té doby se nečistilo. Hromadí se v něm tlející listí i odumřelí živočichové. Voda pak v teplejších měsících zapáchá, což by se po propojení s Labem mělo změnit. Povodí Labe odhaduje, že stavební firma postupně odstraní téměř 25.000 metrů krychlových sedimentu. Většina ho bude odtěžena sacím bagrem.
„Po odtěžení sedimentu firma prokope propustek z ramene a u zdymadla bude propojovací potrubí až do Labe, tím rameno zprůtočníme,“ řekl Vít.
Stavební firma minulý týden přivezla sací bagr, jeho instalace na vodní hladinu trvala hodinu a půl. Zhruba dva týdny trvalo dělníkům rozestavět potrubí, které vede dál mimo zástavbu do jímky, kde bude bahno nějaký čas vysychat, než se znovu vytěží klasickým bagrem a odveze na skládku.
Speciální bagr dokáže odsát tři metry krychlové hmoty za minutu. Kromě bahna saje i velké množství vody, protože sedimenty jsou tuhé a rychle by ucpaly potrubí. Voda se pak vrací zpět do slepého ramene.
„Bagr funguje jako plavidlo, vpředu je rotační šnek, který tlačí sediment s vodou do potrubí,“ řekl Petr Machek, stavbyvedoucí Společnosti Labe, která je sdružením dvou firem.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
3.9.2014 14.14, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině