8.11.2023 10.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Děčínský dialog: Postojům k problematice vody chybí širší souvislosti
Dostupnost zdrojů pitné vody v budoucnosti, budoucnost plavebního stupně Děčín nebo způsob rekultivace severočeských lokalit po ukončení těžby hnědého uhlí – to je jen stručný výčet témat, jimiž se zabýval letošní jubilejní 10. „Děčínský dialog o vodě“.
Jak přitom v úvodu zdůraznil děčínský primátor Jiří Anděl, právě pro Děčín má problematika vody a speciálně plavebního stupně Děčín několik dimenzí, kromě lodní dopravy také jako možný zdroj obnovitelného zdroje energie a v neposlední řadě jako stavba, která souvisí s územním rozhodnutím týkající se rozvoje města Děčína.
Nejde ale jen o Děčín, severočeský region aktuálně řeší podobu rekultivací po hnědouhelných dolech. Ta se účastníkům akce jeví jako promarněná příležitost, neboť je postavena pouze na vytváření jezerních ploch bez dalšího zázemí, které by mohlo podpořit turistický ruch, a navíc se zvažuje možnost, že by se některá, dosud nerekultivovaná území ponechala přirozenému vývoji. Možná je to i tím, že v tuzemském podání jsou rekultivace nákladnější, než například v sousedním Německu, při nichž se ale zázemí pro veřejnost a turisty běžně buduje, což si lze ověřit na stránkách Mezinárodní komise pro ochranu Labe https://www.ikse-mkol.org/cz/.
Předseda představenstva Svazu vodního hospodářství Petr Kubala také upozornil na skutečnost, že ČR není připravena na předpokládané dopady změn klimatu, především pak na to, že vody doplňované do přehradních nádrží z tajícího sněhu v kombinaci s nerovnoměrným rozložením srážek v průběhu kalendářního roku nemusí být dostatek. To by v praxi vyústilo v riziko, že přehrady by nedokázaly zabezpečit požadované objemy vody k pitným účelům, přičemž v některých oblastech již jde o riziko reálné. V budoucnosti je jím přitom ohroženo zejména území spadající do oblasti státního podniku Povodí Moravy.
Letošní ročník se nesl poměrně logicky ve znamená bilance dosavadních aktivit Spolku Aquarius – Vodnář (SAV), který je hlavním organizátorem Děčínských dialogů o vodě. Jeho předseda Petr Vít přitom opakovaně konstatoval, že při komunikaci a hodnocení problematiky vody je nutné uvědomovat si souvislosti, což je také jedním z důležitých cílů akce, zejména za stavu, kdy v podmínkách ČR stále přetrvává resortní, institucionální o osobnostní izolacismus.
Z prezentací a výzev z letošního Děčínského dialogu o vodě připravuje SAV souhrnný sborník.
Zdroj a foto: Naše voda
8.11.2023 10.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Lodní dopravaAktuality
Jachting pod Vyšehradem: Pozvánka na pražské závody
Akt. 4.10.2024 14.24Rubrika: Čistota vody a rekreace
Projekt EKOABECEDA pomůže integrovat téma změny klimatu do výuky
Akt. 4.10.2024 14.08Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě