26. 8. 2019

Z darů firem rostou nové aleje, dojde i na látání cest

Lesy České republiky podpoří v kraji obecně prospěšné projekty téměř šesti miliony korun. Píše o tom středočeská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že finančně pomáhají i úspěšní podnikatelé.

Dva a půl milionu korun každý půlrok daruje obci Kamenice čerstvý podnikatel roku Miroslav Jelínek. „Pokud podepíšeme připravenou dohodu, budu přispívat až do roku 2018. O využití poloviny peněz rozhodne město, o druhé polovině my,“ říká první muž společnosti Strojmetal Aluminium Forging. Z darovaných peněz by chtěl především vyspravit rozbité silnice. Šéf firmy doufá, že peníze adresované na účet Kamenických zklidní vztahy. Obyvatelům vesnice se totiž nelíbilo, že firma před lety postavila novou slévárnu hliníku. „S obcí máme dost napjaté vztahy, tak věřím, že to může trochu prospět. Na druhou stranu, ty vztahy už nejsou tak špatné. Se starostou už jsme se domluvili, že zakopeme válečnou sekeru,“ uvedl Jelínek.

Zkušenosti se soužitím s velkovýrobou mají i jinde v regionu. Ruch továrny a možný vliv na životní prostředí nicméně kompenzují klady, které angažmá silných společností přináší. Kromě nabídky pracovních míst jde právě i o podporu projektů, které by si jinak města nemohla sama dovolit.

Třeba v Rakovníku jde zejména o společnost Procter&Gamble – Rakona. Každoročně věnuje městu dva miliony korun. „Díky tomu se podařilo opravit několik sociálních zařízení školek, vysadili jsme růže na náměstí, upravili cesty na hřbitově a opravili chodníky,“ říká mluvčí radnice Alida Štulajterová. Zmíněná firma ale není jediným donátorem města. „V minulosti jsme obdrželi dar od společnosti Valeo, koupili jsme za něj auto pro strážníky a postavili přístřešky u dvou školek. Podporuje nás i společnost Lasselsberger, která nám věnuje obklady a dlažbu na rekonstrukce,“ dodává Štulajterová.

Výhody spolupráce s velkou společností pociťují v Mladé Boleslavi. Škoda Auto je jedním z hlavních sponzorů. „Loni darovala městu peníze na výsadbu stromů, šlo o 726 tisíc, na auto pro strážníky či interaktivní tabule do škol,“ konstatuje mluvčí magistrátu Hana Kopalová s tím, že město od výrobce škodovek dostalo zhruba sedm milionů. S podobnou částkou počítají tamní radní i letos. S pomocí Škody plánuje město rozšířit počet stojanů na jízdní kola. Radní již na projekt schválili v rozpočtu přesun 300 tisíc. „Velké částky jdou bezesporu rovněž od Zdravotnické pojišťovny Škoda, jsou to statisíce,“ podotýká mluvčí. Městu ovšem přispívá řada místních firem, za mnohé třeba Osvit či Grent, většinou na kulturní a společenské akce.

Největší středočeská aglomerace je toho času bez velkého podporovatele, který by na její účet posílal peníze. „Jsou ale dárci, kteří přispívají na chod nebo vybavení zařízení, jejichž zřizovatelem je město Kladno. Například Lego každoročně daruje stavebnice školám nebo družinám, případně někdo další škole přispěje na koupi interaktivních tabulí,“ vysvětluje mluvčí Kladna Lenka Růžková.

Praxe podpory podnikatelů si užívají i menší města. V Čáslavi třeba díky elektrárenské společnosti ČEZ mají hřiště. Na lepší život ve městě dávají ze svého i tamní soukromníci. „Peníze posílají přímo konkrétním městským organizacím, především nemocnici nebo domovu důchodců. Sponzoři pomáhají i s městskými slavnostmi,“ doplňuje výčet mluvčí čáslavské radnice Zdeňka Nezbedová.

V regionu pravidelně podporují obecně prospěšné projekty i Lesy České republiky. Z Programu 2020 před časem vytvořily naučný areál poblíž Křivoklátu. Lesní hřiště si pochvaluje i správa památky, lidé mířící na hrad nevynechají přírodní stezku a návštěvníci hřiště zase zavítají i za křivoklátské hradby.  Letos plánují Lesy ČR utratit v kraji 5,6 milionu korun. „Připravujeme druhou etapu konzervace zříceniny hradu Týřov. Práce potrvají od července do října a počítáme s rozpočtem 1,7 milionu korun. Dále chceme do podzimu vybudovat altán za 300 tisíc u naučné stezky Okolím Kácova,“ vypočítává mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. O pomoc se hlásí přímo jednotlivé úřady. „Spolupracujeme hlavně s obcemi, které nám pomáhají vytipovat jednotlivé akce,“ potvrzuje mluvčí.

Do konce roku chtějí lesníci ještě vybudovat hřiště pro děti v Libčickém háji na Mělnicku za 300 tisíc a za 70 tisíc umístit zastřešené lavice u Jankova, Čentic a obce Roztěž. „Na každé lesní správě navíc opravíme až tři lesní cesty, po nichž vedou turistické trasy. Do jedné obvykle investujeme 120 až 150 tisíc korun,“ říká Jouklová.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – střední Čechy, ilustrační foto archiv Naše voda

25.1.2017 8.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1